Kilis’te bilakis göç başlatan kırmızı biberde hasat ve kurutma mesaisi

Türkiye’nin makro al biber üretim merkezlerinden Kilis’te Musabeyli ilçesine sınırlı kestirmece 2 bin 500 nüfuslu Hasanceli köyünde biber hasadı ve kurutma işlemleri başladı.

5 bin ila 7 bin dekarlık alanda biber üretimi yapılan köyün bol tarlalarından toplanan kırmızı biber, zahir alanlara serilerek kurutuluyor. Elan bilahare köydeki fabrikalarda işlenen biber, Türkiye’nin ciharıyek yanına ve sınırlı dışına gönderiliyor.

Kilis Ekincilik Mühendisleri Odası Başkanı Cüret Özdemir, AA muhabirine, baharatlık biberin hasadının ve kurutmalık işlemlerinin başladığını söyledi.

Kilis’te 45 bin dekardan tahminî 40 bin titrem rekolte beklediklerini anlatan Özdemir, “Bunun 25 bin dekarı dolmalık ve salçalık, 20 bin dekarı ise kurutmalık yani baharatlık kırmızı biberdir. Bu yıl rekolte beklentimiz dolgunca.” dedi.

Tersine göçe bozukluk oldu

Özdemir, şöyle konuştu:

“Hasanceli köyündekiler daha önceki hariç çalışmaya giderken baharatlık al biberin köye gelmesiyle beraber köye göç başladı. Bu köyde 14 türap biber ve salça fabrikası bulunuyor. Bölgenin arz heybetli itilaf kaynağı kırmızı biberdir. Buradan toplanan biberler kurutma alanlarından serilip kurutulduktan sonradan Kahramanmaraş ve sair illere pazara sunulmaktadır. ‘Biberci karye’ diyebiliriz çünkü bu köyün tamamen geçimi biberdir. Türkiye’nin seçme tarafına gitmekle beraber Almanya’ya buradan dış satım yapmaktayız. Sabık sene 1000 titrem gibi toz biber pazarımız oldu. Bu yıl üstelik beklentimiz henüz de yüksek. Nitelikli türap biberimiz Hasanceli köyümüzden çıkmaktadır.”

Bölgedeki biber üretimini köylerindeki üretimle yaygınlaştırdıklarını dile getiren Özdemir, “Hasanceli köyündekiler hem kendi köyünde hem da Kilis’in merkezine kapalı köylerde eş olarak üretime devam ediyor. Bölgeye biber üretimini yaygınlaştıran köy diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kısaca 30 sene önceki köyde akarsu olmadığı amacıyla ağırlıklı olarak çiftçilerin İslahiye’ye biber yetiştirmeye gittiğini tamlayan Özdemir, çiftçilerin arazilerinde istikşaf kuyusu açmasıyla birlikte zat tarlalarında biber yetiştirmeye başladıklarını kaydetti.

Özdemir, sulu ziraat alanın artmasıyla köyde biber istihsal alanının birlikte arttığını sözlerine ekledi.

Çiftçi Doğan Atıcı dahi köyde kuyu suyunun yaygınlaşmasıyla öz tarlalarında istihsal yaptıklarını, 15 dönümde biber yetiştirdiğini, verimden memnun olduğunu söyledi.

Topladıkları biberleri kurutup köydeki fabrikalarda işledikten sonraları pazara sunduklarını tabir fail Atıcı, şunları kaydetti:

“Elan önce köyde ihtiyarlar, esas ve babamız kalırdı, hepimiz bambaşka illere çalışmaya giderdik. Şu an çok şükür hepimiz evimizdeyiz. Kendi malımızda çalışıyoruz. Öncesinde tığ umum işine giderken demincek ahali bizim işimize geliyor. Şanlıurfa, Adana, Hatay’dan geliyorlar. Yaklaşık 2 bin 500 nüfusumuz var. Köyün geçim kaynağının hepsi biber üstünedir. Eksantrik bire bir gelirimiz bulunmayan.”Share: