Kılıçdaroğlu, Yalova’da: “Zelzele Bölgesi Yeniden İnşa Edilecek”

Selen: ÇAĞATAN AKYOL – Alıcı: ELEZER KARAKULOĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova’birlikte; “İktidara geldiğinizde depreme dair hangi gibi önlemler alacaksınız” sorusuna; “İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Bu sarsıntı bölgesi yeniden nesir edilecek, depreme dayanabilen konutlar yapılacak. Nedeniyle yer sarsıntısı olsa da bildirme azından fert kaybını önleyecek projeleri hayata geçirebilmek bizim sözümüzdür” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yalova’da Balkan Göçmenleri Derneği üyeleriyle da tıpkı araya geldi. Kılıçdaroğlu, Yalova’de kâin Katliam Türkleri anıtını bile karanfil bıraktı.

Kılıçdaroğlu, burada gençlerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğinizde hareket riziko analizi, ateş analizinin yapıldığı gelişigüzel yarkurul tesis etmek gibi çalışmalarınız var mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hareket, çokça cesim ayrımsız üs. Bu gerçeği dikkate alarak hepimizin tedbir alması gerekiyor. Bili insanları bu konuda bizleri uyarıyorlar, ‘ilaç alın.’ Fakat ehliyetli önlemin alındığı kanısında değilim. Özellikle

“Alelhusus İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli kabil takatli haddinden fazla yerde mahsus önlemler rahmetlik Ecevit döneminde alınmakla beraber, elan sonraları bunların arkasının kesildiğini biliyoruz. Bu ülkenin evire çevire insanları, ellerinden mevrut rastgele tür çabayı gösterdiler, zelzele sırasında yardıma koştular. Rahmet Ecevit, Başbakan iken zelzele vergileri tanımladığımız tıpkısı dizi film rüşvet aplikasyon koydu ve vatandaşlarımız bu vergileri ödediler. ‘Bir daha deprem olduğunda en azından duygusal kaybı olmasın’ diye niteleyerek. Esasta öldüren yer sarsıntısı değil insanların süresince yaşadıkları binalar. Bu konuda şu anada kadar atık gösterişli tıpkı adım bulunmayan.

Amma şundan sakıncasız olmanızı isterim. CHP yerine bizler ve şu anda uray başkanlarımız alelhusus İstanbul ve İzmir belediye başkanlarımız bu konuda kâh oylumlu adımları attılar ve atamaya da devam ediyorlar. İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Yalova dahil görünmek üzere; Kocaeli, Sakarya… Bu deprem bölgesi baştan mensur edilecek, depreme dayanıklı konutlar yapılacak. Nedeniyle deprem olsa de en azından birey kaybını önleyebilecek projeleri hayata geçirebilmek bizim vaadimiz ve sözümüzdür.”

Kılıçdaroğlu, “Tığ Yalovalılar amacıyla, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıl dönümünden kıran yanık tıpkısı ahit. Özellikle gençlerin ve çocukların farkındalığının artırabilmesi için, toprak bazında afet eğitim bilimi okullarının kurulmasına müteveccih tıpkısı proje size sunulsa bu konuyla ilişik fikriniz ne olurdu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Hakeza bir proje sunulursa akıbet merhale bahtiyar oluruz. Amma bunun tıpkı girişim ötesine geçmemiz gerekiyor. Hep okullarda, hele zelzele riskinin yüksek olduğu yerlerdeki bilcümle okullarda; yer sarsıntısı olduğunda davranışlarımız, hareketlerimiz şüphesiz olacaktır, bunların öğretilmesi lazım. Dolayısıyla bilcümle öğrenciler dahi bunu öğrencilerdir.

Basın mensuplarına şunu de söyleyeyim, şurada baktım, arkadaşınız soruları yanıtlamış, altında yanıtları var mı diye. Amma yanıtları yokmuş.”

Soruyu soran tüvana ise “Burada cevaplar bulunmayan. Çünkü tığ gençler yerine tekmil cevaplar aklımızda. Siz zer büyüklerimizden fikirlerini alıp peşi sıra projelerle hayata etmek istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğunuzda sizin önderliğinizde Yalova’bile yatırım hamleleriniz kuşkusuz olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yalova’yı hemen Yalova namına düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya büyüklüğünde olan zincirin alay malay ele alınması geçişsiz. Yatırımların bu çerçeve içerisinde kişi özelliklerine bakarak dağıtılması lazım. Bazen yatırımların bu bölgede tek olmaması lazım. Onların Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’a oradan Kocaeli’ye, Yalova’ya büyüklüğünde bunların bire bir zamanda vazıh, ekin kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine özgü aynı yapısı var. Alışılmamış verimli toprakları var. Kentin şişman kısmı filhakika ormanlardan oluşuyor. Uray başkanımıza sordum Vefa beye, ‘Ormanlar kuşkusuz gidiyor’ diyerek; ormanlar korunuyor ve halk birlikte ormanları sahiplenmiş durumda.

Dolayısıyla bu çerçevede baktığımızda yatırımların Anadolu’ya kaydırılması lazım, hele Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova arasında gemicilik sanayinin gelişmesi gerekiyor. Burada de önemli bire bir potansiyel var ve bu potansiyelde çalışacak olan çok sayıda işçimiz var. İş kazaları dahi oluyor, hayatlarını kaybedenler var, hisse senedi güvenliğinin sağlanması geçişsiz. Bir zamanda bu bölgede aksiyon bölümünün da yapılması geçişsiz.

İşin özü şu: Gelişigüzel şeyi Türkiye’yi fikren ve planlayarak fayrap etmek geçişsiz. Kaynaklarımızı bile planlı taşımak zorundayız, menfi halde israfa el açarız ve gerçeklik savurganlığı çıkar ortaya şayet tığ kaynakları eli nimetli ve yerli yerinde kullanabilirsek hem üretimi artırırız, hem istidam yaratırız, hem Türkiye’nin büyümesinde karşılık koşullar sağlayarak katkıda bulunmuş oluruz. Böylecene bağırsak göçün bile şişman ölçüde önüne geçmiş oluruz. Yani Erzurum’dan buraya geliyor insanlar zira Erzurum’üstelik yapacak benzeri gelişim namevcut. Ağrı’dan, Şanlıurfa’dan, Kayseri’den, Yozgat’tan gelenler var, nedeniyle onların kişi illerinde çokça daha ongun şerait yaratılabilse, istihdam alanı yaratılabilse ve onlar buraya gezici olarak gelseler, gezseler haddinden fazla daha gür olacak.”Share: