Kılıçdaroğlu Nevşehir’de, İbb İştiraki Kiptaş’ın “Kiptaş Konukçu” Adıyla Yürüttüğü Dolgun Bölük Projesini İnceledi

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ’ın eski Hacıbektaş Otogarı arazisi üstünde ‘KİPTAŞ Mihmandar’ adıyla yürüttüğü toplu göz proje sahasını inceledi ve bilgi aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Umumi Müdürü Yüce Kurt’un bilgilendirmesinin arkası sıra Kılıçdaroğlu’na, “Kasımda temel atalım, seneye da inşallah burayı amade edelim diyoruz. Seçme yorgunluğunu burada atarız bilcümle bu arada” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu 59. Ulusal, 33. Arsıulusal Hacı Bektaş Iye Anma Törenleri ve Ekin Hanek Etkinlikleri amacıyla bulunduğu Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ’ın “KİPTAŞ Mihmandar” adıyla yürüttüğü şişman basamak alanını inceledi.

Kılıçdaroğlu’na; CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Istek İmamoğlu, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Hacıbektaş Belediye Reisi Arif Yâren Altıok ile haddinden fazla sayıda saylav ve şehremini eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti burada, KİPTAŞ Umumi Müdürü Şanlı Aldanmaz aracılığıyla bilgilendirildi. “Projemizi hayata geçirirken, Anadolu’nun balaban kültürel merkezlerini feyz aldık” diyen Kurt, şu bilgileri paylaştı:

“3 bin 800 metrekarelik bir kayran. Kestirmece 1 kamer evvel belediyemizden ihale eliyle satın aldık. ‘4 kapı 40 makam’ öğretisinden bile yola çıkarak, projemizi avluya açılan dört pare nazik kapıyla tasarladık. Kırk makamı temsilen, dört bir tarafını ayrımlı boyutlardaki kemerlerle dönerek, buranın kültürel değerlerini de projemize aksettirmek istedik, kim gelecekteki kentçilik anlayışımızı, bakış açımızı ifşa etmek üzere. KİPTAŞ, kullanılmamış dönemde yaptığı cemi projelerde çevre odaklı projeler yapıyor. Burada, vurdumduymaz su üstünlük sistemi ve ruz erke panellerini kullanarak, tamamen çevreci bir proje hayata geçirdik. Projemizde tamamen bölgeden çıkan katıksız taşlarla belde mantolamasını yapacağız. Avlu kısmını etkinliklere, şişko yemeklere ve şişman kâh etkinliklere imkan sağlayacak şekilde tasarladık. 300 yabanlık ayrımsız kapasitesi var. Ağız Ağıza modüler bire bir proje yaptık ve burayı 7/24 yaşayacak aynı proje kendisine tasarladık. Amacımız; bu kültürel değeri çağdaş mimariyle birleştirip bir farkındalık görüntülemek ve Anadolu’birlikte örnek lüks misal atılmak istedik. Proje medar, zait 4 bitirme olacak. Yoğunluğun yüzdelik 25’ini kullanmıyoruz. Buraya ticari bire bir kaygıyla girmedik. Mevcut yapım alanından daha birkaç tıpkı yapım alanı yaparak, yaşıt ayrımsız mimari, çevreci ayrımsız proje hayata geçirmeyi umu ettik.”

İmamoğlu ise burada, “Kasımda asıl atalım, seneye üstelik inşallah burayı hazır edelim diyoruz. Seçme yorgunluğunu burada atarız bütün bu arada” dedi.

“3 EREN 4 KİTAP”

İmamoğlu antrparantez, Hacıbektaş’ta; İBB Yayınları eliyle yayınlanan ve Hacı Bektaş-ı Iye, Yunus Emre ile Cömert Evran’ı anlatan toplam dört kitabın tanıtımına de katıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, Hacıbektaş Belediyesi önündeki kaza meydanına kurulan standa; “Hacı Bektaş Iye; Hayatı ve Dönemi Üstüne Metinler”, “Fütüvvet ve Fütüvvetname; Makaleler” (Abdülbaki Gölpınarlı), Fütüvvetname-i Bektaşiye” ve “A/Z Yunus Emre” (Talat Sait Halman) isimli kitapları, neşeli aynı yurttaş topluluğu uğrunda tanıttı. 2021’in UNESCO vasıtasıyla Hacı Bektaş-ı Iye’yi, Kardeş Evran’ı ve Yunus Emre’yi yâd yıldönümü adına belirlendiğini hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

İMAMOĞLU: “SAYIN GENEL BAŞKANIMIZLA KONUŞARAK HAZIRLIKLARIMIZI YAPTIK”

“Göreve geldiğimiz 2019 seçimlerinden bu yana, ‘Türkiye’nin her hesabına katkı sunacaksınız ve elinizde mevcut imkanlarla mağdur olan, natamam bırakılan aynı vadi var ise ülkemizde, gücünüz yettiği büyüklüğünde yanı sıra ve yakınında olacaksınız’ diyen Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla, özellikle ve alelhusus Hacıbektaş ilçesiyle ilgilendiren attığımız seçme adımı, kendisiyle paylaşarak, konuşarak hazırlıklarımızı yaptık. Buraya hizmet etmenin çok iri gururunu yaşıyorum. Kendimi şanslı ve mutlu bire bir güç olarak buluyorum. Hele Hacıbektaş ilçemize ahali birliğiyle bakım etmenin onurunu kıpırdak ayrımsız Uray Başkanınız, aynı hemşehriniz, benzeri defa arkadaşınız, birey yoldaşınız kendisine bu yıl yâd törenlerine özellikle sevgili eşimle beraber geldik, bu gururu bilcümle birlikte sizlerle yaşayalım diye niteleyerek. Birçok yıllar bu ayrıntı yuvasında, bu adamlık sofrasında mülaki olmak bizlere felek olsun. Hep beraber olalım. Birliğimizi, beraberliğimizi artırsın. Bütün beraber birbirimize umut aşılayalım. Ego zira buradan o umudu yaşayarak, hissederek bilcümle görevime döndüm. Tabiatıyla bu güzelce duyguları paylaşıp, harlatmak hepimizin sorumluluğu. Allah hepinizi korusun. Dualarınızı ve içinizden geçen o domuzuna duyguları bizden muallel etmeyin.”Share: