Kılıçdaroğlu: “Arslan ile ceylanın bire bir arada sağlık ve yiğitlik içinde sohbet yaşayacağı tıpkısı ülkeyi umum birliğiyle kuracağız”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Nevşehir’de 59. Millî, 33. Arsıulusal Hacı Bektaş Veli Ihtifal Törenleri’nde yaptığı konuşmada, “Arslan ile ceylanın benzeri arada sağlık ve yürek zarfında kardeş kardeş yaşayacağı bire bir ülkeyi umum birliğiyle kuracağız” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Ekin Merkezinde düzenlenen 59. Ulusal, 33. Uluslararası Hacı Bektaş Iye Yâd Törenleri ve Kültür Konuşma etkinliklerine katıldı. Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, eşi Arzu İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar ile haddinden fazla sayıda mebus ve şehremini zevcelik etti.

Programda mütekellim Kılıçdaroğlu, “Tabiiyet buyurmak hazar demek, huzur eylemek koçuşmak demektir” diye, “Hünkar bu şehrin tafsilat, cömertlik hicap duygusu, sabır kanma çekinmek ve incelik ilkeleri ile korunduğunu söyler. Hünkarın bu inanışı ışığında hem özlük yüreğimizi hem bile ülkemizi yani toplumsal, siyasal, kültürel, tarihî, kalbimizi yeniden zinde kılmalıyız. Yunus’un dediği üzere kendini bilmektir, değişik düşünceye saygıdır. Kimseyi ötekileştirmemek, kimseyi dışlamamaktır. İlim bize herkese temas kesime karşı ayan, yani açıkça ve meydanda olmayı öngörür” şeklinde konuştu.

“Bugün insanlığın fikrî zenginliği, aklın yani ilimin eseridir” diyen Kılıçdaroğlu, “Herkesin fikrine düşüncesine ocumak duyulmalı. Alacağımız kararlarla maksimum ölçüde açık bire bir içtimai mutabakatı sağlamaya dikkat göstermeliyiz. Çünkü ilim beyin bunu gerektirir. Zira hünkara bakarak ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Hünkara bakarak kalbimizin ikinci muhafızı cömertliktir. Zira ağalık bireyi beytülmale umum uzatmaktan, insani, türel, ahlaki ve ekolojik ilkeleri yerle yalın ederek şımarıklık terazi hoyratlarından, insanı uzak markajcı ayrımsız duygudur. Ağalık bilcümle alay malay üretmeyi ve hakça bölüşmeyi temel bir ayaklık olarak önümüze koyar. Cömertlik kopça fedakarlıklarda bulunarak kuma aynı ati inşasında hep alay malay nöbet yürüyebilmektir. Unutmayın elan çok kardeş olmamız gereken bire bir dönemden geçiyoruz. İhtiyacınız olan hünkarın aslan ve ceylanı kucağında buluşturan yaşayış, güven ve kardeşlik duygusudur. Aslan ile ceylanın benzeri arada sağlık ve büzük ortamında sohbet yaşayacağı benzeri ülkeyi umum birliğiyle kuracağız. Bu Arada kurmalıyız, birlikte kurmalıyız” şeklinde konuştu. – NEVŞEHİRShare: