Kayseri’de Rum Möble Fuarı 5 Ekim’de kapılarını açacak

Kayseri’de düzenlenen Küçük Asya Möble Fuarı, 5-9 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Vali Gökmen Çiçek, tıpkısı otelde düzenlenen bilgilendirme toplantısında, dünyanın farklı ayrımsız yöne akla yatkın gittiğini söyledi.

Artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı tıpkısı döneme geldiklerini belirten Çiçek, bu kapsamda kentlerin değerlerini kaybetmemeleri üzere gelişigüzel ant ortaya yıpranmamış şeyler koymaları gerektiğini belirtti.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise Kayseri’nin Türkiye’de mobilyanın başkenti olduğuna dikkati çekti.

Bu sene kentten gerçekleştirilecek mobilya ihracatının 900 milyon doları geçeceğine belen fail Büyüksimitci, şunları kaydetti:

“Türkiye’de tartışmasız olarak geçmiş 20 firma içerisinde 11 nazik mobilyacımızın olduğu sektörümüz ki son 12 aylık rakamlarımıza baktığımızda, yani temmuzdan temmuza, TÜİK rakamlarıyla 891 milyon dolar ihracatımız reşit. Bittabi tıpkısı zamanda yetenek raporlarına baktığımızda bunlar dahi resmi rakamlar, değme 2 sandalyeden biri Kayseri’de üretiliyor, herhangi bir 10 kanepeden 7’si Kayseri’de üretiliyor, seçkin 4 bazadan biri, seçkin 4 oda takımından biri, 2 yaylı araba yataktan bire bir tanesi Kayseri’de üretiliyor. Bu de burada mobilyanın hangi kadar hayat dolu olduğunun, sebep Kayseri’nin mobilyanın başkenti olduğunun gerekçesidir diyerek düşünüyorum. Aynı zamanda sunu büyük sanayi kuruluşu içerisinde bulunan möble firma sayımız 10, toplamda bile 31 firmayla Küçük Asya’de Gaziantep’ten bilahare sunma haddinden fazla firma bulunduran şehiriz. 10 firmanın birlikte ilk bin içerisinde olması üstelik ayrı tıpkısı özellik.”

Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik ise İstanbul ve İzmir dışında ilk defa uluslararası aynı fuar organizasyonunu yazmak üzere Kayseri’yi seçtiklerini söyledi.

Şu anda 72 firmanın fuara akmak amacıyla beklediğini tamlayan Çelik, “Üretim merkezlerinin kırıcı olduğu bölgelerde arsıulusal fuarlar artık elan de artacak. Yurt dışından ilkin Almanya ve Irak gelmek amacıyla Belçika, Rusya, Azerbaycan, Kosova, Kazakistan, Dubai, Libya gibi ülkelerden, dünyanın 26 ayrımlı ülkesinden 600 kalifiye müşteri buraya geliyor.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç dahi fuarcılığın önemine değindi. Kayseri Tecim Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise fuarın Kayseri’de düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Fuar, 5-9 Ekim’de Kayseri OSB Uluslararası Fuar Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak.Share: