Kayseri’de 6 yaşındaki çocuğun ölümüne neden olan sürücüye 5 yıl delik cezası

Kayseri’de palyatif geçidinde 6 yaşındaki çocuğun ölümüne bozukluk olduğu iddiasıyla yargılanan sürücü, 5 yıl mahbes cezasına çarptırıldı.

Kayseri 1. Asliye Ukubet Mahkemesinde tanıdık karar duruşmasına maznun H.Ç, vakfedilmiş bulunduğu cezaevinden Patırtılı ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı, maktul M.G’nin annesi P.G. ve babası S.G. ile yan avukatları salonda amade bulundu.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın “bilinçli taksirle öldürme” suçundan cezalandırılmasını ve kararla alay malay tahliyesini istek etti.

Sanık H.Ç. savunmasında 43 yaşında olduğunu, hayatı boyunca kimseye isteyerek ve atlaya zıplaya zarar vermediğini söyledi.

Olay günü maktulün yolcu geçidinden geçmediğini öne süren H.Ç, “Kazanın önlenmesi imkansızdı. Çocuğu görür kör çabucak frene bastım ama yapacak aynı özdek yoktu. 2,5 aydır tutukluyum, beraatimi ve tahliyemi istiyorum.” diye konuştu.

Müştekiler P.G. ve S.G. ise sanıktan şikayetçi olduklarını belirterek, en kısık şekilde cezalandırılmasını istedi.

H.Ç’ye, “şuurlu taksirle katil” suçundan 5 sene cezaevi cezası veren duruşma hakimi, vakfedilmiş kaldığı süreyi dikkate alarak sanığın tahliyesine hükmetti. Bilge, karar kesinleştikten sonradan sanığın ehliyetinin 1,5 yıl süreyle et kafalı alınmasını üstelik kararlaştırdı.

Duruşmanın arkası sıra adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama fail ve yaş döken ana P.G. “Çocuğumun meslek elbiseleri dolabın gözünde somurtkan kaldı. Benim çocuğum okula gidecekti amma gidemiyor ve bunun suçlusu dışarıda. Bugün elini koluna sallayarak çıkacak. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Neye yaradı ki yemediğimiz, yedirdiğimiz. Geldi, sarhoşun biri vurdu.” diye niteleyerek konuştu.

Maktulün babası S.G. ise sanığın 196 promil alkollü çıktığını öne sürerek, en alçak cezayı alması için sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Olay

H.Ç, 3 Temmuz’bile Hulusi Akaret Bulvarı’nda geçici geçidinden sabık 6 yaşındaki M.G’ye ara bulucu ile çarpmış, hastaneye kaldırılan çocuk, 12 Temmuz’birlikte hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan avrat, tutuklanmıştı.

Share: