Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Akay, şeker hastalığı pancarı kurum fiyatını değerlendirdi Açıklaması

Kayseri Çükündür Ekicileri Kooperatifi Umumi Heyet Başkanı Hüseyin Akay, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci vasıtasıyla açıklayan şeker pancarı gelgel fiyatından mutlu kaldıklarını bildirdi.

Akay, AA muhabirine, açıklanan fiyatın hem üreticileri hem üstelik kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Açıklanan fiyatın şeker sektörüne tatlıca olmasını dileyen Akay, şunları kaydetti:

“Sayın Ekincilik ve Orman Bakanımız pancar çekicilik fiyatını 1400, zait 50 kota ikmal primiyle bu arada 1450 yerine açıkladı. Tabi, maliyetlerdeki artışlardan dünya elhak böyle bir gerekseme kortej konusuydu. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz mesafe ve familya ayında çükündür avans fiyatları üzerinde değerlendirmeler yapılmış ve o tarihlerde ilk kez pancar avans fiyatları 1000 liraya kadar çıkarılmıştı amma sonrasında alelhusus istihsal maliyetlerindeki artışlardan dolayı fiyatın tıpkısı güncellenme ihtiyacı vardı. Deminden hasat dönemi, bu hasat dönemi başlangıcında çiftçimiz bağımlı merakla pancar fiyatını bekliyordu. Bundan ufuk yapılan açıklama bence müspet. Bunu değerlendirirken tabi güzeşte seneki çükündür fiyatıyla birlikte kıyaslamasını yapacak olursak bizim ölçeklerimize göre 3,3 mezuniyet bir artma söz konusu.”

Bu seneki fiyatların olumlu ve doğru olduğunu vurgulayan Akay, “Çiftçilerimizin bize genel anlamda ulaşan son tepkileri oldukça müspet. Bizim bile memnun olduğumuz, çiftçimizin birlikte memnun olacağı tıpkısı denk. Bize gelen tepkilerden bunu anlıyoruz. Bu fiyatlarla de inşallah gelecek sene açısından bile çükündür üretiminde her sorun olmayacağı inancındayım.” değerlendirmesinde bulundu.Share: