Kayseri evcil haberleri: Talas’ın sivrisinekle mücadelesi yaşıt oldu

Talas Belediyesi aracılığıyla Kayseri’üstelik ilk defa “Evcil Yönetimlerde Vektörlerle Mücadele ve Dirim Bilimsel İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı” düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere alın biyolojik yöntemle gerçekleştirdiği kudretli savaşım uygulamaları başka belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile kaymakamlık belediyelerinin birlikte, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında konuşan Talas Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Koray Kök, sözlerine Talas Belediye Reisi Mustafa Yalçın’ın kent dışındaki programından periferi katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti.

Soy, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya sâdır sivrisinekle aktif mücadelelerinde uyguladıkları formül ve elde edilen sonuçların paydaş belediyelerde uygulanmasını sağlayarak nahiye insanının şen etmelerini hatırlamak olduğunu söyledi.

“DOĞAYLA ARKADAŞ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Gerçeklik, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları farklı belediyelerin da uygulamasıyla adamakıllı amal olsun istedik. Biyolojik merhem kullanımının hangi olduğu, lacerem yapıldığı için dinleyerek dolma bilgiler yerine bilimsel yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide tarım ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Nedeniyle makul zamanda akıllıcasına amal yaparak doğaya, toprağa eş çıkmamız ve çevreyi çokça elan titiz korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Biz üç yıldan bu yana imdi doğayla bacanak, murat zararlılara cebin ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Zira ekosistemde her canlının bir rolü var amma bire bir popülasyonun artması istenmeyen olaylara kere açabiliyor. Bu popülasyonları arama altına alabilmek üzere doğayla bacanak, insana bildirme bir iki engel veren ilaçları yeğleme etmemiz gerekiyor.” dedi.

“TALAS’TA 3 YILDIR SİVRİSİNEK GÖRÜLMÜYOR”

Talas Belediyesi Keyif İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, şehremaneti kendisine uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız dirim bilimsel ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Antrparantez sinek tespit cihazı geliştirerek bir parkımızda sineklerin toplanarak bulunmayan edilmesini sağlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“SİVRİSİNEKLER YERYÜZÜ ÖLÜMSEK CANLI TÜRÜ”

Daha bilahare kürsüye gelen Biyolojik Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan birlikte sivrisineklerden bulaşan hastalıklarla ait bilgiler vererek, “Dünyada bilinen 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani çor haiz ise binin üstünde. Avrupa’da 102 cins olduğu bilinmekte ve 60’ı büyük vektörlerden. Sivrisinekler dünyada arz tehlikesi zümre kendisine geçiyor. Hassaten Acun Afiyet Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise benzeri günde bin 470 kişinin ölümüne defa açabildiğini açıkladı. Bu canlılar teshin, mağrip nil virüsü, dang humması, zika kadar bir nice hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden sonraki bölümünde da Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve savaşım yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci haset olan ferda ise sivrisinekle mücadelede düzlük yöntemleri kılgısal namına aktarılacak. – KAYSERİ

Share: