Kayseri bilgelik! Talas’ın Sivrisinekle Mücadelesi Denk Oldu

Talas Belediyesi marifetiyle Kayseri’birlikte ilk defa ‘Yerel Yönetimlerde Vektörlerle Uğraş ve Dirim Bilimsel İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı’ düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere karşı dirim bilimsel yöntemle gerçekleştirdiği kudretli mücadele uygulamaları özge belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile kaza belediyelerinin yanında, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında mütekellim Talas Uray Başkan Yardımcısı Koray Mahiyet, sözlerine Talas Şehremini Mustafa Yalçın’ın şehir dışındaki programından ekolojik ortam katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti. Nesep, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya sâdır sivrisinekle etkili mücadelelerinde uyguladıkları formül ve elde edilen sonuçların hissedar belediyelerde uygulanmasını sağlayarak havza insanının bayındır etmelerini temin etmek olduğunu söyledi. Hakikat, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları diğer belediyelerin birlikte uygulamasıyla iyicene amal olsun istedik. Dirim Bilimsel çıkar yol kullanımının hangi olduğu, nasıl yapıldığı karşı kulaktan biber dolması bilgiler yerine ilmî yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide tarım ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Nedeniyle akilane zamanda akıllıca amal yaparak doğaya, toprağa ehil çıkmamız ve çevreyi haddinden fazla daha dikkatli korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Tığ üç yıldan bu yana daha çok doğayla arkadaş, kasıt zararlılara karşı ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Çünkü ekosistemde değme canlının tıpkı rolü var ama bir popülasyonun artması istenmeyen olaylara kat açabiliyor. Bu popülasyonları arama altına alabilmek amacıyla doğayla bacanak, insana sunu birkaç engel veren ilaçları yeğleme etmemiz gerekiyor.” dedi. Talas Belediyesi Keyif İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, belediye namına uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız biyolojik ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Ayrıca cibin belirleme cihazı geliştirerek tıpkı parkımızda sineklerin toplanarak namevcut edilmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Daha sonraları kürsüye mevrut Dirim Bilimsel Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan birlikte sivrisineklerden bulaşıcı hastalıklarla ilişkin bilgiler vererek; “Dünyada tanıdık 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani hastalık haiz ise binin üstünde. Avrupa’da 102 asıl olduğu bilinmekte ve 60’ı kebir vektörlerden. Sivrisinekler dünyada arz tehlikesi çeşit namına geçiyor. Başkaca Dünya Afiyet Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise tıpkı günde bin 470 kişinin ölümüne öğün açabildiğini açıkladı. Bu canlılar ısıtma, günindi nil virüsü, dang humması, zika gibi bir nice hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden ahir bölümünde de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve savaşım yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci haset olan erte ise sivrisinekle mücadelede düzlük yöntemleri kılgılı yerine aktarılacak. – KAYSERİ

Share: