KASTAMONU – Hayvan hakları üzere on yıldır kent kent geziyor

Iyesiz hayvanlar için Türkiye’yi gezen oyuncu ve hayvan hakları savunucusu Eli Açık İğdigül, gittiği yerlerde yaptığı gösterilerle çocuklara efsanevi sevgisini aşılamaya çalışıyor.

İğdigül, sahipsiz hayvanat için 10 yıl geçmiş çıktığı yolda, geçmiş ülke genelindeki barınakları gezip evcil yöneticilerle aynı araya geldi. Tıpkısı süre sonra hayvan sevgisinin pespaye yaşta başlayacağını düşünerek ortaokul ve liselerde seminerler vermeye başlayan İğdigül, Kastamonu’de birlikte çocuklarla buluştu.

Okullar ve alışveriş merkezlerinde sahipsiz hayvanların yaşadığı zorluklara bel fail İğdigül, AA muhabirine, “Şayet bu hayvanların bir hakkı varsa bunu Türkiye’ye yayacağım” diye niteleyerek çıktığı yolculuğunu anlattı.

“Barınakları yeryüzü mebzul alim kişilerden biriyim”

Kedi ve köpekleri çokça sevdiğini tamlayan İğdigül, “Şayet bu hayvanların ayrımsız hakkı varsa bunu Türkiye’ye yayacağım” diye Türkiye’yi gezmeye başladığını belirtti.

Kimi ant yaya bazı bazı motorla ara sıra de arabayla gezdiğini anlatan İğdigül, “Bu, dinlence gayeli değil hayvanlarımız üzere. Belediyelere, kaymakamlara, valilere gidip konuşuyorum amma tıpkısı yerden sonra tek şeyin değişmediğini görüyorum. Mevki genelinde 300’den aşkın barınak dolaştım. Barınakları sunma bereketli alim kişilerden biriyim.” dedi.

“Üç binin üstünde projeksiyon ve seminerim var”

Çalışmalarını bire bir yerden bilahare değiştirmeye karar verdiğine belen fail İğdigül, şöyle bitmeme etti:

“Belediyeye gidiyoruz, çoğu uray duyarsız, hayvanlarımız keder durumda. Ben birlikte ‘Verimli sen tıpkı oyuncusun, senin hayal yeteneğin var. Sen bunu kazanmak için mutfaktan başla’ dedim. Mutfak, kollar. Çocuklara yönelik eylem ve seminerlere başladım. Bütün Türkiye’yi karış karış dolaştım ve dolaşmaya devam ediyorum. Üç binin üstünde gösterim ve seminerim var. Milyonlarca gence ulaştım. Gitmediğim düzlük kalmadı. Esasen milli eğitimde ders yerine verilmesi lazım ama ben bu dersi vermeyi fahri kabul ettim. Evimden eylül ayında menfaat haziran ayında dönerim. Bu canları neşelendirmek üzere elimden ne geliyorsa yapıyorum. Çocuklarımızın, tendürüst arkadaşlarımızın bu bilince, merhamete, şefkate ulaşmaları için gösteriler yapıyorum.”

Efsanevi hakları amacıyla binlerce sefer hatim ettiğini dile getiren İğdigül, “Motosikletimle zooloji için 40 bin kilometre kez yaptım. ‘Tıpkı damla’ ismini verdiğim yaşam aracım vardı. Onunla 150 bin kilometre misil yaptım. Bilahare ayrımsız panelvan aldım, onunla de 200 bin kilometreye mümasil kat yaptım. Deminden tıpkısı ticari vasıta aldım. Koltuklarını çıkarıp yatak haline getirdim. Benim evim orasıdır. Orada kalırım. Karnımı amonyaklamak istediklerinde ‘hayır’ demem. Çokça haris kaldım. Yemek kayran, arabamda yatar, uyuyan hayvanlar için gezerim.” diye konuştu.

Kastamonu Belediyesinin destekleri ile kentteki okullarda seminerler verdiğine değinen İğdigül, Kastamonu hayvan bakımevinin şartlarının bol olduğunu sözlerine ekledi.

Share: