Kasapoğlu: “Gençlerimizle birlikte alay malay olmaya bitmeme edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB elverişsiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha düz yerleştirmede tarihimizin sunu erdemli oyun oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB yurt referans sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi sıkıntılı başvurularına ilişin bir numara safha mesai sonuçlarını tesahup etmek üzere toplantının düzenlendiğini rapor fail Kasapoğlu, “800 sınırlı, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda yüksek teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve yaşam alanı. Mecmu gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ eylemek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Umum çalışmaların malumat odaklı şekilde ve tamamen bir dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve aplikasyon olarak 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dek sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini en etkili, bereketli şekilde aktif koordinasyonla tedvir etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri iklim toprak değişik oluyor. Tığ üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu görelik dolu aynı himmet var. Bu domuzuna çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu yoluyla sayısal adına analiz edildi. Başvurusu uygulanan sayılan öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve toplumsal buut kriterleri esas alınarak esasen ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde bire bir puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer andıran olmak kaydıyla fent yapıldı. Şayet o yurtta kayran bulunmayan ise arz yakın diğer yurda yerleştirme olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli alengir oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ensiz hizmetlerinin dünyada eşi bir namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem birlikte ilk fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye sahip mikro altyapımız var. Bu de hava ve sevinç vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek için 41 el merkezimizde umum başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tüm yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Cemi Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle birlikte gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kül gençlerimize sonuçlarımızın tatlıca olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci en andıran şekilde izleme etmeyi referans ediyorum.”Share: