Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 bütçesi Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Türe Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Öğür İstanbul Saylav Abdullah Güler, TOKİ tartından başlatılan konut projeleriyle vatandaşların konuta erişiminde kebir tıpkısı girişim atıldığını söyledi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 bütçesinin görüşmeleri devam ediyor.

MHP İzmir Mebus Tamer Osmanağaoğlu, Kasaba, Kentçilik ve İklim Bakanlığının öncülüğünde süren kentsel dönüşümün nazik tıpkısı özveriyle devam ettiğine tanıklık ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin değme kentinde şantiyelerin layenkati işlediğini; layenkati ustaların, emekçilerin çalıştığını vurgulayan Osmanağaoğlu, “TOKİ vasıtasıyla planlı mensur süreçleri, kentlerimizin gelecekleri açısından iri ehemmiyet taşımaktadır. Bu kapsamda, Cumhuriyet tarihinin arz büyük içtimai konut hamlesi kendisine tanıdık 250 bin toplumsal ev, 1 milyon yer ve 10 bin hisse senedi yeri projesi birlikte lazım şehirlerimizin sağlıklı yapı stokuna kavuşması gerekse vatandaşlarımızın manzara ettikleri eve makul koşullarda eş olması adına takdire bedel ayrımsız projedir. 8 milyonu aşan müracaat sayıları, bu projenin ne büyüklüğünde akıllıca ve yerinde olduğunu aynı sefer daha göstermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Türkiye’da tarihin sunma yoğun barınma krizinin yaşandığını tez etti.

İktidarın çözümü yalnız hane nesir etmekte gördüğünü, konuya önemli çerçevede bakmadığını müstakbel süren Paylan, “Yurttaşlarımız, konuta ulaşamadıkları üzere sosyal basamak projesine 8 milyon başvuru oldu. Garibanlar ‘şans kuşu ya konarsa’ diye niteleyerek kaba but, loto oynuyordu demincek benzeri loto elan çıkardınız, basamak piyangosu çıkardınız. Imge fakirin ekmeğiydi, siz fakire tıpkısı rüya henüz verdiniz. 8 milyon referans var, üreteceğiniz göz 100 bin. Yani 80 yılda 8 milyon garibanın umudunu karşılama şansınız var.” ifadelerini kullandı.

İYİ Öğür Erzurum Mebus Muhammet Naci Cinisli, TOKİ’nin bire bir müddet mebzul yönetim edildiğini ve vatandaşlara çokça gösterişli yardımları olduğunu söyledi.

Son zamanlarda TOKİ’nin ihtiyaç sahiplerinden artım artık ihtiyaç sahibi olmayanların de dilek ettiği tıpkısı gelgel haline geldiğini ifade fail Cinisli, “TOKİ, depremler sonrası deprem arazisini TOKİ arazisi, depremzedeleri de TOKİ müşterisi adına görüyor. Büyüklük hassasiyetiyle değil hoyrat aynı müteahhit kabil davranıyor.” dedi.

Cinisli, DÜRÜST Öğür iktidarında celal krizi yaşandığını, afetlerden sonra seferber olunduğunu fakat afetleri inhibütör tedbirlerin alınmadığını istikbal sürdü.

“Vekillik rantın merkezi haline geldi”

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ana görevinin çevreyi ve doğayı korumak olduğunu dile getirdi.

“Ancak bu görevi düzenlemek tıpkı yana Vekillik rantın merkezi haline geldi” görüşünü öne süren Tokdemir, “Bakanlık bırakın şehirleri korumayı, insanlar imdi ormanlarını, şehirlerini ve yaşam alanlarını Bakanlıktan korumaya çalışıyor. Nezaret, tercihini inşaattan, ranttan ve kardan yana yapıyor. Yapılan mamure planları da bunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

DÜRÜST Öğür Uşak Saylav İsmail Zaman, tehalüf partili milletvekillerinin “YANLIŞSIZ Fırka iktidarları döneminde insanların ocak sahibi olamıyor” şeklindeki iddialarının çokça zehir olduğunu, bu tespitin gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

TOKİ’nin yaptığı inşaatlara değinen Tarih, şunları kaydetti:

“hür teşebbüs ve TOKİ’nin yaptığı inşaatlara ve insanların ev sahibi olma oranına baktığınızda ne büyüklüğünde yanıldığınızı göreceksiniz. Eskiden memurin çabucak emekli olduğu zaman eş alabilme hayali kurarken, YANLIŞSIZ Tümen iktidarlarında çalışırken karı sahibi olabilme imkanına erbap oldu. Elden memurlar değil, bire bir zamanda minimum ücretliler dahi bugün özel sektörden bile insanlar eş alma imkanına topluluk oldu. Hükümetlerimizin, insanların çalım gücünü arttırdı, ocak alabilmenin şartlarını kolaylaştırdı. TOKİ, 20 yılda yaklaşık 1 milyon 170 bin ocak yapmış, ofis yapmış. Bu dile macerasız tıpkısı benzer.”

TBMM Hak Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Fırka İstanbul Saylav Abdullah Güler üstelik TOKİ’nin projelerini anlatarak, TOKİ’nin serencam 20 yılda yaptığı yatırımlarla şehirlerin gelişmesine çokça nazik katkılar sağladığını söyledi.

Güler, “TOKİ, dünyada yaşanan pandemi sürecine rağmen içtimai göz alanında yaptığı atılımlarla 1 milyonun üstünde konut nesir ederek büyük başarı göstermiştir. Hastanelerden okullara, stadyumlardan budun bahçelerine kadar milletimizin ihtiyaç duyduğu 26 bin içtimai donatıyı da ülkemize kazandırmıştır. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı kentsel dönüşümü başlatılarak riskli alanlarda yıpranmamış mahalle ve semtler kurulmuştur. TOKİ tartından başlatılan basamak projeleriyle vatandaşlarımızın konuta erişiminde koskocaman tıpkı aşama atılmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP İstanbul Saylav Emine Gülizar Emecan, ensiz gelirli vatandaşlara rüya dağıtıldığını, elan evvel açıklanan projelerle ilgilendiren aynı hamle atılmadığını, sonuç açıklayan projede ödemelerle ilgilendiren akıllarda sorular olduğunu savundu.

Share: