Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hava, Samsun’da konuştu: (2)

Icra Vekili Çekicilik: “Toplumsal Göz Projesi’ne 2 milyona yakın taze başvurdu”

SAMSUN – Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, Toplumsal Ev Projesine 2 milyona mail gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Makul Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin mecmu şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; suret ve 17 ilçede kısık tıpkısı katılımla gerçekleşti. Nazır Gelgel toplantıda Samsun’da 4 bin 400 konutluk sosyal bölük projesine şu anne büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“2023 yılında afetler sonrasında evine girmeyen yurttaş kalmayacak”

Mümasil zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden birlik vatandaşların 2023 yılında kullanılmamış yapılan evlerine gireceklerini rapor fail Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çekicilik, “Tığ kamu afetlerde vatandaşımızın yanında olduk. Umum ilgililer facia alanına alelacele her an vatandaşın yarasını sardık. Bir taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, hayat alanlarının inşası amacıyla bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’dahi hararet artık 3. devir evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık. Yaşanan tam afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan hâkim sonrası dükkanları konfirmasyon ettik. Bozkurt Abana kadar ilçelerde ev inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’de Kastamonu’de, Antalya’de, Muğla’dahi yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, doğrulama edeceğiz. Birçoğunun üstelik evlerini teyit ettik” dedi.

“Sosyal Hane Projesine 2 milyona mümasil dinç başvurdu”

Gençlerin Içtimai Basamak Projesine ilgisinden bahseden Bakan Gaye Çekicilik, “Projeyle ilgili muğlak aynı husus yok, cengel olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler elbette alacak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona yakın müracaat yaparak yer açık cevabı vermiştir. Dolayısıyla burada bir kararsızlık namevcut. Tığ toplumun parçalanmamış kesimlerine ve dirimsel gruplarına müteveccih tıpkısı proje açıkladık. Bir kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle dahi çalışsa, eve giren yegâne sağlık minimum sevap da olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu rakam tek şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu dirimsel gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise işyar maaşlarının çoğalma oranına bakarak artış yapılacak. Ancak güzeşte sene memurlarımıza yüzdelik 80’e mümasil zam yaptık fakat TOKİ’den verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 zam yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken tığ borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ seçkin zaman milletimizin beraberinde olduk. Bu projede ki gaye doğrusu toplumsal mehabet anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Filhakika milletimiz de büyük ayrımsız teveccüh gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“Icar ve konut fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile konut ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Icra Vekili Çekicilik, “Icar ve ev fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar kuşkusuz düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle biz bu manada üstelik ihtiyaçlara bakarak cereyan ettik, etmeye dahi bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Toplumsal Göz Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere elbette başlayacağı sorusuna bile cevap veren Gaye Gurur, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla dayalı evire çevire yeknesak var elimizde. Bugün Samsun’de Atakum ve Canik’te kim sosyal konutlarla ilişkin kesim yapılmadı. Zira arazide kim problemlerden belde. Onlar Kıran Mahallesi’nde kim konutları takanak. Konutlardan 2 ay bilahare 3 ay sonraları bitenler var. Adım aşama bitecek. Orayı aldığında ve evine neredeyse girdiğinde konvansiyon yapılacak. Yani tığ hep vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: