Kartlı harcamalarda üç ayda yüzde 85 çoğalma

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa’nın üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Kartlı Harcamalar Analizi”ne göre, 2022 yılının önceki çeyreğinde maaş kartlı harcamalar ortalaması geçen yılın tıpkı ayına bakarak yüzde 85 arttı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, TOBB ve Visa, KOVID-19 salgınıyla başlayan ve bitmeme eden süreçte Türkiye’üstelik yapılan kartlı harcamaların incelendiği “Kartlı Harcamalar Analizi”nin üçüncüsünü tamamladı. Analizde 2020, 2021 yılları ve 2022’nin önce 3 aylarını kapsayan kıyas yapıldı.

Analizde öne çıkan sonuçlara bakarak, Türkiye’de harcamalar, 2021’in yaz aylarından başlayarak normalleşmenin hızlanması ve aşılanmanın yaygınlaştırılmasıyla arttı.

Kartlı harcamaların, 2020 yılıyla karşılaştırıldığında, 2021’üstelik yüzde 55 arttığı görüldü. Salgının başlaması ile düşüş gösteren isteğe sadık tüketim harcamaları da Mayıs 2021 sonrasında başlayan normalleşme süreci ile artarak esas gerekseme harcamalarını yakaladı. Bu yılın önceki çeyreğinin aylık kartlı harcamalar ortalaması güzeşte yılın bir dönemine kıyasla yüzde 85 çoğalma gösterdi.

Kartlı Harcamalar Analizi’nde COVID-19 boyunca ayrımlı yaklaşımlar izleyen BENDE, İtalya ve İsveç ile Türkiye’nin karşılaştırmaları de düzlük aldı. bahis konusu 3 ülkeye bakarak, Türkiye’nin kartlı harcamalar itibarıyla alelhusus Haziran 2021 sonrasında değişik ülkelerin üstünde benzeri düzelme eğilimine girdiği, bunun 2022’nin geçmiş çeyreğinde bile artarak devam ettiği görüldü. Ayrıca birlik ülkelerin aynı dönemde bir iyileşme eğilimine girdiği ve alelhusus 2021 yılının ikinci yarısı itibarı ile harcamaların doğruluk büyümeye geçtiği belirlendi.

E-ticaretteki büyüme hızında artma

Türkiye’dahi 2021 ve 2022 yıllarının geçmiş çeyreği kartlı harcamalar açısından kıyaslandığında, e-ticaretin yüzde 90, ödeme kartı harcamalarının yüzdelik 118 büyümesi, temassız ödemelerin da 3 katına çıkması, bu alanda bitmeme fail büyümenin sürdüğüne işaret etti. Geçen yılın benzeri dönemine kıyasla e-ticaretteki tahaccüm hızının yüzdelik 72’den yüzde 90’a çıkması üstelik eğilimin kalıcılığını gösterdi. Ticari itimat kartlarıyla yapılan harcamaların de bu dönemde yüzde 94 artması ilgi çekti.

2020 ve 2021 yılları kıyaslandığında ise kartlarla yapılan harcama tutarları, banka kartlarında yüzdelik 62, itimat kartlarında ise yüzdelik 47 büyüme kaydetti. KOVID-19 salgını döneminde Vezneci kartları, temassız ve devir içi alışverişlerde henüz çok kullanılmaya başlandı.

Analizde, değişik sektörler kapsamında gerçekleşen kartlı harcamalar birlikte ele makbuz. Kartlı Harcamalar Analizi, Mayıs 2021 sonrasında kısıtlamaların kalkması ve normalleşme sürecine geçilmesi ile bu arada lahzada lahzada tam eleştiri sektörlerin toparlanma eğilimine girdiğini gösterdi. 2021’üstelik benzeri eski yıla nazaran hele seyahat (yüzde 116), yeme-içmece (yüzdelik 81) ve çul-aksesuar harcamalarında (yüzde 58) dikkate ayar çoğalma görüldü. Bu yılın önceki çeyreğinde ise seyahat harcamalarında yüzde 201 artma gözlemlenirken, yeme-içmede bu kerem yüzdelik 225 oldu.

İlk 2 çözümleme ise KOVID-19 kısıtlamalarının özellikle aşındırmak (lokanta) sektöründe düşüşe sebep olduğunu, sonrasında ise paket servise sabık ve internet üzerinden ısmarlama almaya başlayan işletmelerin dijital dönüşüme uzlaşma sağlayarak toparladığını ortaya koymuştu. Sonuç analiz ise normalleşme sürecine geçilmesiyle yemek sektöründe Mayıs 2021 bakımından kilolu aynı toparlanma olduğunu ve bunun 2022’de bitmeme ettiğini gösterdi.

“KOBİ’ler mütebeddil koşullara aceleci ahenk sağlıyor”

Açıklamada görüşlerine vadi verilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bile analiz sonuçlarına ilgilendiren değerlendirmesinde 27 Haziran’üstelik Acun KOBİ Günü’nün kutlandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Yıllardır söylüyoruz, KOBİ’ler ülkemizde ekonomimizin esas, büyümenin motoru, istihdamın itici gücü, konuşu ve toplumsal kalkınmanın esas taşları yerine düzlük alıyor. Çokça zinde ve hayatiyetli bir KOBİ altyapımız var. Bu şekilde mütebeddil koşullara haddinden fazla hızlı uyum sağlayabiliyoruz. Bunun yansımasını, kartlı harcamalar raporunda de e-ticaretin ve temassız harcamaların yükselişinden birlikte anlayabiliyoruz. Raporla, 2022 yılının önceki çeyreğinde maaş kartlı harcamaların ayrımsız eski yıla bakarak yüzde 85 büyüdüğünü, esasen seyahat harcamaları ile yeme-içmede yüzdelik 200’ün üzerinde büyümelerin gerçekleştiğini görüyoruz. Bunlar çokça ongun oranlar.”

“Türkiye’de harcamalar ayrıksı ülkelere göre elan acul toparlandı.”

Visa Türkiye Umumi Müdürü Merve Tezel bile analizin, KOVID-19 döneminde yaşanan değişimi ortaya koyması açısından yarayışlı bir rehbere dönüştüğüne meni ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Pandeminin birinci ve ikinci dalgası ile normalleşme sürecinin kartlı harcamalar açısından ahenktar olarak değerlendirildiği çalışmamızın üçüncüsü ortaya koyuyor ki 2021 itibarıyla Türkiye’üstelik harcamalar değişik ülkelerle karşılaştırıldığında elan acul toparlandı. Pozitif trend 2022’nin ilk çeyreğinde artarak bitmeme etti. Online harcamaların kayda değer bire bir ivmeyle 2021 yılında dahi büyümesi, temassız ödemelerin katlanarak artışı, telekart sayılarındaki yükseliş 2021 yılına de kartlı harcamalar açısından kaşe vurdu. Türkiye’nin faal ödemeler altyapısı ve tekmil sektörel oyuncuların aceleci uyarlama kabiliyeti pandemi döneminde daha birlikte belirginleşti. Tığ da Visa kendisine, mecmu bu süreç boyunca ihtiyaçlardan yola çıkarak geliştirdiğimiz çözümlerle ekonomimize katkıda bulunmaya bitmeme ettiğimizi düşünüyoruz.”

Güven kartı borcundan yasalı takibe alınan sevimli sayısı arttı

 

ödeme kartı taşımaya akıbet parmakla ifa!

 

Çin yüreklilik kartında kuralları sıkılaştırdı

 

Share: