Kars’ta 26 yıldır dede mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki bir kişi 26 yıldır ata mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır fail 43 yaşındaki Tasavvur Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini bayıla bayıla yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 yavru babası Meram Suner, yüzüne taktığı özel maskeyle kovanların beyninde esrar çıkaran körük sebebiyle arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla birlikte tek biricik petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir dede mesleğini icra ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ata mesleğini eden müstahsil Gaye Suner, “Arıcılığı ilkbahar bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz bilahare zat yaylalarımıza yaklaşık bin 900 rakımlı yerlere getirip henüz sonradan zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Tanrı bu yıl herkese nasibini verdi bize bile verdi çok şükür. Bu sene esbak yıllara göre verim iyiydi, eski yıllar çok kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan etraf etkilendi, bu yıl yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı averaj 10 kilogram organik ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Nişancı ve Bellik Kurumu tarafından coğrafi işaret belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Kestirmece 3 kamer evvel kentin çeşitli yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ilgili 65 bin kovanda bu mevsim bin 730 ton bal üretimi yapıldı.

Kentte, som balın kilosu 250 liradan alıcı bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: