Karadeniz’den hareket bölgesine müzaheret seferberliği devam ediyor

Trabzon, Rize, Giresun ve Ordu’üstelik vatandaşlar, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan müzaheret kampanyalarına destek veriyor.

Trabzon’üstelik vatandaşlar, yardımları Il koordinasyonunda Hamamizade İhsan Satma Kültür Merkezi’nde oluşturulan Hareket Yardımları Toplama ve Eş Güdüm Merkezi’ne getiriyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ilişkin patika liseleri eliyle günlük 15’er bin aldatmak ve akarsu, 10 bin kahvaltılık malzemenin bölgeye gönderilmesine devam ediliyor. Ortahisar Halk Yetişek Merkezi usta öğreticileri ve kursiyerleri marifetiyle de günlük soba, aymazlık tulumu ve kışlık giyeceklerin üretimi devam ediyor.

Rize

Depremin evvel gününden itibaren Rize Gençlik Merkezi’nde kurulan merkezde depremzedeler için yardımlar toplanıyor.

Kente mevrut depremzedeler, buradaki sosyal markette giysi ve besin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor.

Giresun

Giresun Valiliği koordinesinde zelzele bölgelerine yardım malzemesi sevkiyatları bitmeme ediliyor.

Bugüne kadar Giresun’dan bütün 491 araçlık gerekseme malzemesi depremden etkilenen illere ulaştırıldı.

Bölgeye, 52 ekskavatörün birlikte düzlük aldığı mecmu 525 çevirgeç atıf edildi.

Giresun’a mevrut 4 bin 927 depremzede ise yurtlar, oteller ile hazırlanan evlere yerleştirildi.

Ordu

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi, konteyner kentlerin altyapısında kullanılacak beton bordür taşları gebe 5 kamyonu Adıyaman’a gönderdi. Kamyonlara eşlik fail araçlara bile ayrıntılar amacıyla türlü hediyeler konuldu.

Belediye ekipleri, depremden etkilenen çölyak hastaları üzere hazırlanan glütensiz azık kolilerinin da bölgede dağıtımına başladı.

Çamaş ilçesinde 25 karı hareket bölgesine devam etmek amacıyla kışlık esvap dikiyor. Çığır edindirme kurslarında eğitim bilimi almış kadınlar, dikişçi ustası Nevzat Fehmetmek ile çocuk ve oylumlu kıyafeti dikimine başladı.

Kıyafetler, İlçe Milli Yetişek ve İlçe Umum Eğitim Bilimi müdürlükleri öncülüğünde afetzedelere dağıtılmak amacıyla bölgeye gönderilecek.

Sezmek, AA muhabirine, vatandaşların soğukta mağdurluk yaşamaması üzere esvap dikmeye değişmeyen verdiklerini söyledi.

Kumaşların bire bir kısmını hayırseverlerin, bire bir kısmını dahi kadınların karşıladığını belirten Nüfuz Etmek, “150-200 çıkarmak dikmeyi planlıyoruz. Bala kıyafeti, mösyö ve kadın kutup dikiyoruz. Bire Bir hafta içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Terzi çırağı Nurşah Topuz ise bu afetten sosyete adına herkesin etkilendiğini tabir ederek, “Ama her devir birliğimizi gösterdik. Şu anda da birliğimizi göstermek hesabına arkadaşlarımızla toplu yardımlaşma ve tesanüt sürecine girdik.” diye niteleyerek konuştu.

Share: