Kaplumbağalar göç yoluna girdi, şalter sürücüleri dikkat

Kaplumbağalar barhana için girdi, açkı sürücüleri dikkat

SİİRT – Siirt’te soğuk havaların etkisini arttırmasıyla bu arada kafile yoluna giren kaplumbağalar, yağız önünde ortaya çıkabiliyor. Siirt Tabiat Koruma ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü ekipleri sürücüleri ve vatandaşları, yolda gördükleri kaplumbağalara zarar vermemeleri üzerine uyardı.

Siirt Huy Siper ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü ekipleri, yolun ortasındaki kaplumbağayı ezilmekten kurtardı. Baykan ilçesi Narlıyurt köyüne kapalı Sıralı mezrasında denetimden dönen Natür Koruma ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, yolun ortasında aynı ur gördü. Uzlaştırıcı durdurup nazil ekipler, kaplumbağayı alarak kez kenarına bıraktı.

Siirt Huy Koruma Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü mühendislerinden Gökhan Şeker Hastalığı, özellikle kırsal bölgelerde kaplumbağaların ortaya çıktığını ve bu konuda sürücülerin henüz tetik olmaları konusunda uyardı.

Şeker Hastalığı, “Siirt Natür Dulda ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri olarak yolda kâin kaplumbağayı araçlardan zarar görmemesi için elimize alıp tekrardan tabii hayat alanına bıraktık. Vatandaşlardan ricamız defa kenarlarında buldukları kaplumbağaya beis vermeden tekrardan saf yaşam alanlarına bırakmaları ricamızdır” dedi.

Share: