Kamu bankaları özeli geçti

Tarz Bankası’nın siyasa faizini düşük seviyelerde tutarık üst üste alınan önemli ihtiyati önlemlerle hem ortalık faizlerinin artırılıp hem birlikte yüreklilik büyümesinin kontrol altına alınma çabaları 10 Haziran haftası verilerine göre haddinden fazla bile kalburüstü olmuş görünmüyor. Ilkin ticari itimat faizleri girmek amacıyla konut kredisi faizi hariç Forma Bankası verilerine bakarak 10 Haziran haftasında tıpkısı esbak haftaya bakarak tam güven repo oranları yükseldi. İhtiyaç kredisi faizi yüzdelik 30,65 ile 4 ayın zirvesine çıkarken pusat kredisi faizleri yüzdelik 25,03 ile nisan sonundan bu yana yer yüksek seviyesinde. Ticari cesaret faizleri ise yüzde 24,71 ile yılın yeryüzü yüksek ikinci seviyesine tırmandı.

Haziranın ikinci haftasında TL’deki ayar kaybının atiklik kazanmaya başlamasıyla özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığı kalkışmak üzere Eşkal Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu (BDDK) yıpranmamış adımlar attı. Tutum yönetimi mali abra sağlanması için TL varlıkları teşvik ve ecnebi para varlıklara TL cinsi arttırma kıymet ayrılmasıyla caydırmayı amaçlayan hamlelerde bulundu. Ayrıca ticari kredilerdeki mecburi değer oranı iki katına yükseltildi, banka ve sigorta muameleleri vergisi artırıldı. Kredilerin birlikte vadeleri azaltıldı.

Yatırım faizleri üstelik yükseliyor

Tam bu hamleler hem cesaret hem da mevduat faizlerinde yönün yukarıya çevrilmesine illet oldu. Bankaların TL yatırım faizleri 10 Haziran haftasında ortalama kendisine ayrımsız eski haftaya bakarak 29 baz benek artışla yüzdelik 16,08’e çıkarken, dolar yatırım faizi 2 baz puan artışla yüzde 1,61’e ve Euro yatırım faizi 18 temel benek artışla yüzde 0,87’e yükseldi.

Bankaların mevduat faizleri büyüklüğe bakarak yüzdelik 23’ün birlikte üstüne çıkıyor. Dünya’dan Şebnem Turhan imzasıyla düz kayran habere göre ticari güven faizleri da ortalamada yılın yeryüzü erdemli ikinci seviyesine çıksa üstelik rotatif kredilerdeki getiri oranları yüzde 50’ye dayandı.

Efdal enflasyon etkiliyor

Emniyet faizleri hakeza yüksek seyrederken kredi tahaccüm hızları ise ivme kaybetmiyor. Bütün emniyet büyümesi düzem etkisinden arındırılmış olarak 10 Haziran haftasında yüzdelik 31 tahaccüm gösterirken bu yılın esasen bu yana okunabilen artışını sürdürdü. Bitiren emniyet büyümesi bile 10 Haziran haftasında kırat etkisinden arındırılmış yerine yıllık yüzde 27,1, ticari krediler ise yüzdelik 28,3 büyüme gösterdi. Veriler ne ticari itimat tahaccüm hızında ne dahi tüketici kredisi tahaccüm hızında alınan makroihtiyati önlemlere karşın yavaşlama olmadığını ortaya koyuyor.

Hem cesaret faizlerinin hem de cesaret nema hızının artması bir anda yaşanıyor. Analistler herhangi bir ne kadar bankaların güven maliyetleri artırılsa krediye muvasala zorlaştırılsa da faziletkâr enflasyon içre pres sermayesi ihtiyacının ticari kredilerde tahaccüm hızının yavaşlamasının engellediğini belirtti. Tıpkısı şekilde mütemmim kredilerindeki büyümede de efdal enflasyonun etkisi büyük. Hava gücü berenarı azalan tüketiciler efdal faize karşın güven talebini artırmaya devam ediyor.

Ticari kredilerin büyüme hızında 13 haftalık yıllıklandırılmış ve kırat etkisinden arındırılmış olarak bakıldığında 10 Haziran’dahi yüzde 49,9’luk çoğalma olduğu görülüyor. 29 Nisan haftasında yüzdelik 56 ile yılın bildirme efdal büyüme hızına vasıl 13 haftalık yıllıklandırılmış kırat etkisinden arındırılmış büyüme hızı ard ardıl alınan makroihtiyati tedbirlerin ardından haftalık yüzdelik 47,1 artışa kadar gerilemişti. Ancak haziranın evvel haftasıyla beraber yeniden alnaç yukarıya çevrildi. Hep emniyet büyümesi ise 10 Haziran haftasında 13 haftalık yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış adına yüzdelik 56,3 seviyesine yükselmiş durumda. Bu hep yüreklilik büyümesinde yılın en çabuk haftasının yaşandığını gösteriyor.

Amme bankaları nema hızında özeli bu sene ilk kez geçti

Kamu ve hususi bankalarda emniyet büyümesinde ise baştan muadele sağlandı. Bu yılın esasen bu yana kamu bankaları cesaret büyümesinde özel bankaların gerisinde kalıyordu. 13 haftalık yıllıklandırılmış düzem etkisinden arındırılmış yüreklilik büyümesi hızı amme bankalarında 10 Haziran itibariyle yüzde 56,8 oldu. Hususi bankalarda ise yüzde 55,8 olarak hesaplandı. Amme bankaları bu sene ilk defa büyüme hızında hususi bankaları geçti. Özel bankalarda haftalık namına nisan böylece yüzde 61’i aşan emniyet büyümesi yaşanmıştı. O dönemde kamu bankalarındaki güven nema hızı yüzdelik 45 seviyelerinde bulunuyordu. Amme bankalarında ticari krediler kurumsal yüreklilik kartları aut yüzdelik 53,3 büyürken mütemmim kredileri ise arındırılmamış kendisine yüzdelik 60,2 arttı. Özel bankalarda bile tüketici kredileri arındırılmamış adına yüzdelik 60,8 nema gösterirken ticari krediler 13 haftalık yıllıklandırılmış ve düzem etkisinde arındırılmış adına yüzde 46,9 büyüdü. Amme bankaları 10 Haziran haftasında hususi bankalardan ticari güven büyümesinde ayrıştı.

Faizdeki artışa rağmen kredilerdeki dilek arttı

 

Hususi sektörün ancak dışı yüreklilik borcu azaldı

 

Ticari kredilere makbul mecburi denk oranı arttı

 

FED’in Nema artırımı ateş habercisi mi?

 

Share: