Kahramanmaraş’ta akdiken fideleriyle arıcılıkta verimliliğinin artırılması hedefleniyor

Afşin Belediyesi aracılığıyla oluşturulan lavanta tarlasında dikilen geyik dikeni fidanlarıyla arıcılıkta verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

Afşin Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğinde planlı proje kapsamında oluşturulan lavanta tarlasında, arıların verimlerinin artırılması amacıyla Kahramanmaraş Orman Toprak Müdürlüğü’nden temin edilen yaklaşık bin gövem eriği fidanı toprakla buluşturuldu.

Belediye Başkanı Mehmet Fatih Büzük, gazetecilere, gerçekleştirilen hareketlilik yardımıyla arıların tıpkı taraftan lavanta balı üretirken başka yandan dahi gövem eriği bitkisindeki polenlerden faydalanacağını söyledi.

Fidanların yetişmesiyle havza halkının alıç meyvesi ihtiyacının da karşılanacağını aktaran Yiğitlik, şöyle konuştu:

“Afşin coğrafyası ve Binboğa Dağlarında, ilişki ve bahçelerimizde sık sık kâin tabii ağaçlarımızdan benzeri tanesi olan gövem eriği fidanlarını lavanta tarlamıza uyguluyoruz. Bin gövem eriği fidanımız lavanta tarlamızın bir cephesini kaplayacak. Katışıksız evimizde mevcut arılarımız aynı taraftan lavanta balı üretirken geyik dikeni bitkisinin polenlerinden dahi faydalanacaklar. Hacettepe Üniversitesi Katışıksız ve Saf Ürünleri Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aslı Özkırım’ın önerileriyle bu faaliyeti gerçekleştirdik. Bu sayede Afşin’imiz alıç ormanına kavuşmuş olacak.”

Çekinmezlik, lavanta tarlasının özge cephesine de badem fidanı dikimi yapılacağını berterek, uygulamanın arılar için yararlı olacağını düşüldüklerini kaydetti.

Share: