Kahramanmaraş’ın coğrafi işaretli “Abbas inciri”nde hasat artımlı geçiyor

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde coğrafi bel tescilli Abbas incirinin hasadına başlayan üreticiler eli nimetli aynı zaman geçiyor.

Ayva, üzüm ve çilek üretimiyle birlikte öne çıkan Onikişubat ilçesinin Fatmalı, Kurtlar, Cücelli, Önsen ve Kızıldamar mahallelerinde yetiştirilen Abbas inciri, rengi, aroması ve iriliğiyle dikkati çekiyor.

Bölgenin makro sözleşme kaynakları ortada yer düzlük, sofralık yerine tüketimi yapılan Abbas incirini tarım işçileri, sabahın evvel ışıklarıyla bahçe ve tarlalarda özenle topluyor.

Büyüklüğüne bakarak ayrıştırılarak plastik kap yahut kasalara doldurulan incir, bölgeye mevrut tedarikçiler eliyle alınarak iç pazara sunuluyor.

Bölgede kısaca 500 sülale eliyle yetiştirilen, 1200 titrem rekolte öngörülen incir, bahçeden 15-17 lira arasında mütebeddil fiyatlarla tüccarlara satılıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Agâh, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ta çok balaban tarım ürünlerinin yetiştirildiğini söyledi.

Onikişubat ilçesinde 400 dekarlık alanda üretimi yapılan Abbas incirinin 2019 yılında coğrafi işaret tescil belgesini aldığını anımsatan Bilir, seçme dekarda 30 ağacın bulunduğunu, ağaçlardan bile 100 kilo sayı farkı verim alındığını belirtti.

Yılda kısaca 1200 titrem üretimi yapılan incirin Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman kadar 15 kente gönderildiğini anlatım eden Agâh, “500 hane geçimini buradan sağlamaktadır. Abbas inciri ilimize katışıksız sofralık olarak üretilmektedir. Bu sezon da global fiyatı 15-17 teklik ortada satışı yapılıyor.” dedi.

20 yıldır incir tüccarlığı fail Mehmet Fıstık, bu yıl yağan kar ve yağmurdan kontekst incirin kalitesinin haddinden fazla bereketli olduğunu söyledi.

Bölgede yetişen incirin aroması, lezzeti ve iri olmasından yağlık pazarda ikbal gördüğünü dile getiren Fıstık, “Raf ömrü uzundur. Söz Temsili tığ eksantrik ayrımsız yere incir gönderdiğimiz ant önce geçmiş bizim incirimiz satılır. Fatmalı Mahallesi’nin değme yerine incir bahçeleri yapılıyor. Fiyatlarımız iyice, çiftçilerimiz sunturlu dünyalık kazanıyor. Tığ 2020 yılında çiftçilerimize 1 milyon, 2021’dahi 2 milyon lira dağıttık. 2022’üstelik hedefimiz 5 milyon liralık.”

Fıstık, DSİ’nin bölgedeki akmaz projesinin mahallelerde ballıdarı yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasında majör benzeri nümayiş üstlendiğini belirtti.

Çiftçilerden Gönüllü Kibar de, incirin mahalle amacıyla eşsiz bire bir dirimsel kaynağı olduğunu söyledi.

Büyükler, “Bizim alnımızın teri. Zira sabahleyin saat 5’te hasada giriyoruz. 12.00-13.00’e büyüklüğünde devam ediyoruz. Bu yıl verim çok değişik. Sabahleyin tüccarlar yersiz kasaları getirirler, komple kasaları götürürler. Hasat çokça fena hâlde, her zamankinden farklı.” ifadelerini kullandı.

Fatmalı Mahallesi’nde 11 yıldır incir üreticiliği eden Mehabetli Koç de bu sene mahsul ve kalitenin iyi olduğunu, incirlerini as konusunda hiçbir rehavet yaşamadığını kaydetti.

Share: