Kahramanmaraş’ın adlı lezzeti dondurmada günlük üretim 4 katına bundan sonra

Kahramanmaraş’ın sembolü olan dondurmada günce istihsal dörde katlandı.

Şeker ve muannit sütüyle yapılan, salebin yoğunluk veren etkisiyle ciklet gibi uzayan Maraş dondurması; aroması, rengi ve lezzetiyle dikkati çekiyor.

Kentin adıyla özdeşleşen ve sancak haline gelen dondurma, havaların ısınmasıyla hem daraç içi hem birlikte mahdut dışından güç murat görüyor.

Kahramanmaraş Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Erdal Kanbur, dondurma denince dünyada önce akla mevrut yerlerden birinin Kahramanmaraş olduğunu söyledi.

Türkiye’nin cesim dondurma markalarına familya sahipliği yapan kentin, turizme bile koskocaman katkısı olduğunu anlatan Kanbur, yerel ve yabancı turistlerin birçoğunun “Durumunda bire bir dondurma yiyelim” diye Kahramanmaraş’a geldiğini aktardı.

Kentte üretilen dondurmanın şişman aynı kısmının yetersiz dışına ihraç edildiğini tabir eden Kanbur, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş dondurması dünyada biricik dondurma. Bugün dünyada biliyorsunuz Roma’dahi birlikte İtalya’de üstelik dondurma var ama bizim dondurmalar kadar değildir. Bizim kullandığımız süt, salep, şekeri onlar kullanmazlar. Biz bu aromayı verebilmek için bunları görmek zorundayız. İyi ayrımsız dondurma yapabilmek üzere, dedelerimiz, babalarımızdan öğrendiğimiz geleneksel yöntemleri kullanıyoruz. Bu da bütün dünyada deste odağı olmamıza bozukluk oluyor. Kahramanmaraş dondurması kış, yaz yenebilir.”

Hava sıcaklıkları üretimi ve tüketimi artırdı

Çekicilik sıcaklıklarının efdal olması zımnında dondurmaya olan talebin bile arttığına işaret eden Kanbur, “Şimdilerde dondurma henüz çok tüketiliyor. Istihsal güzeşte yıllara göre arttı. Site genelinde haddinden fazla sayıda dondurma üretimi fail işletmemiz var. Bu işletmelerin günlük üretimi geçen sene 150 titrem iken şu anda 300’ü sade, 300’ü meyveli kalkışmak için toplamda 600 tona ulaştı.” dedi.

Kanbur, dondurma üretiminin kâh günler 700 tona büyüklüğünde çıktığını, ürünlerin iri kısmının KÖLE, Almanya, Fransa, Kanada, Suudi Arabistan ilkin başlamak üzere 32 ülkeye ihraç edildiğini belirtti.Share: