Kadirli’de Çözme Esnafı Salçalık Biberi Maliyetine Satmaya Başladı

HÜCCET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde salçalık biber, maliyetine satılıyor. Kadirli Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Bülent Haytaoğlu, “Biber sezonumuz yavaş aynı şekilde başlamış durumda ancak satışlar maliyetine olduğundan vatandaşlarımız şu zaman kip arzu göstermiyor” dedi. Çözme çalışanı Izan İldokuz ise, “Budun çokça beğenilmeyen. Tığ uzaya gidiyoruz diyorlar, ne uzayı gelin halin halini görün” şeklinde konuştu.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde alım gücü düşen vatandaşlardan temenni görmeyen salçalık biber, göveri ve sonuç halinde maliyetine satılıyor. Milletin kenef olduğunu anlatım eden nakız çalışanı Mantalite İldokuz, “10 liraya servet ediyor esnaf, Kadirli’de 10 liraya bunu veriyor. Yurttaş geliyor burada 5 liralık üzere, 10 lira için cangama (tartışma) ediyor. Çoğu vatandaşın cebinde 10 lira mal çıkmıyor. Hanım onun gözüne bakıyor, âdem onun gözüne bakıyor alsak mı, almasak mı diye niteleyerek. Millet çok çöp tenekesi. Tığ uzaya gidiyoruz diyorlar, ne uzayı elkızı halin halini görün. Değme sene kavim meşbu mahmul yapıyordu ama bu sene hep kısıtladı. Boğazından üstelik kısıtladı. Yemeklerin rengi kötü tamam, alamıyor çoğu kardeşim alamıyor. Eş vatandaşın halini görün. Bu arkadaşın dükkanında siftah namevcut sabahtan beri, akşam ezanı malı getirdi henüz siftah bulunmayan” dedi.

“BİBERLERİ ALDIĞIMIZ FİYATA VERİYORUZ”

Kadirli Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Bülent Haytaoğlu ise şunları söyledi:

“Biber sezonumuz gösterişli benzeri şekilde başlamış durumda ancak satışlar maliyetine olduğundan vatandaşlarımız şu zaman güçlü talep göstermiyor. Şu an buradaki biber fiyatlarımız tarladan çıktığı şekilde satışa sunduk o yüzden mir sektörümüz şu dakika biraz elan serbest, biber aşkın. Bu biberin raf ömrü kısaca 2 gündür. Bu iki günden çok beklemez, şu zaman fiyatlar çokça iyice tarladan maliyetine satışımız bitmeme ediyor. Geçen yılın 3-4 kalpsiz maliyet var biberlerde, yani 2- 2,5 teklik civarındaydı sabık yıl, şu an 9-10 lira bandında. O yüzden satışlar vatandaşın gelgel gücü azaldığından bodur amma bizde sair maliyetler, girdi maliyetleri faziletli olduğundan aldığımız biberleri aldığımız fiyata veriyoruz. Şu zaman 9-9,5, 10-11 TL civarında biber satışa sunuldu.”

Biber almaya mevrut bir vatandaş, “Ayrımlı geliyor sabık senekine, sabık seneye bakarak akla yatkın olursa alacağız akla yatkın olmazsa alamayacağız” şeklinde konuştu.Share: