İzmir Hararet Sempozyumuna Karı Sahipliği Yapıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB bünyesindeki odalarla düzenlenen Arsıulusal Katılımlı Yangın Sempozyumu ve Sergisi açıldı. “Nazik yangınlar amiyane ihmallerle başlar” sloganıyla düzenlenen sempozyumla facia andaç, öncesi ve sonrası için bilgilendirme yapılması ve akademik sonuçların elde edilmesi hedefleniyor.

Arsıulusal Katılımlı Ateş Sempozyumu ve Sergisi açıldı. Tepekule Kurultay ve Sergi Merkezi’ndeki iki günce programın açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Minnettarlık Berrak, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, İzmir Büyükşehir Belediyesi Aut İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanı Hatice Mavi Başkaya, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bünyesinde cümbüş gösteren odaların temsilcileri katıldı.

“İZMİR ONLARLA GÜVENDE”

“Iri yangınlar gerçekten ihmallerle başlar” başlıklı sempozyumda mütekellim İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, itfaiyecileri yiğit yerine gördüğünü anlatım ederek şunları söyledi:

“Onlar bizim arz yumruk anımızda daima yanımızda olan kahramanlar. Yangında, selde, depremde, gidiş geliş kazasında, değme yerde, hızla yanı başımızda bitiveren kahramanlar… Mecmu bu yiğit arkadaşlarımı takdirle, dostça, şükranla, minnetle kutluyorum. İyi ki varlar. İzmir onlarla güvende” dedi. Türkiye’de cuşuhuruş yönetimi konusunda zayıflık gösterildiğini belirten Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Komutan Tunç Soyer’in vizyonuyla attığı adımlardan kortej etti. İnsanlığın dünyayı ekolojik yıkıma sürüklediğini rapor eden Özuslu, ormanların gelişigüzel geçen ahit azaldığını hatırlatarak “Kâin ekolojik yıkımın önüne teslim etmek üzere beklenecek bir dakika de namevcut”

“HAZIRLIK PLANLARININ IRI ETKİSİ VAR”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Gönül Borcu Ziya ise sempozyumun önemine değinerek “Bundan Sonra felaketlerin, yangınların önlenmesi üzere hangi yapılacağını farz etmek, öncesinde tedarikli girmek, fenomen anında doğru karışmak ve sonrasında yapılacaklar çok çok şeyi değiştiriyor. İzmir’birlikte bire bir zelzele oldu amma bu depremi olanaklı olan genişlik birkaç hasarla atlatmayı başardık. Bu başarıda belediyemizin zelzele öncesinde yapmış olduğu icraat ve tedbir planlarının şişman etkisi var” ifadelerini kullandı.

“SEMİNERİMİZ SEMPOZYUMA DÖNÜŞTÜ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse üstelik “30 Mart’tan bu yana süren benzeri çalışmamız vardı. Seminerle başlayan proses bugün sempozyuma dönüştü. Yer şişman isteğimiz fuara dönüşmesi. Tekmil mücahede arkadaşlarıma, TMMOB’un tekmil odalarına ve yetkililerine teşekkürname ederim” dedi.

DİLEĞİMİZ TÜRKİYE’YE YAYILMASI

Makine Mühendisleri Odası İzmir Yazıhane Başkanı İlkin Boz ise “Sempozyumumuzun, alelhusus yangını inhibütör tedbirlerin güçlendirilmesine, bu alandaki vukuf ve eğitim bilimi eksikliğinin giderilmesine muhteşem katkılar sunacağına inanıyorum. Bu sempozyumun İzmir’den çıkarak henüz büyük organizasyonlarla Türkiye’ye yayılması en nazik amacımız ve dileğimizdir” dedi.Share: