İzmir haberleri… İzmir’de Sopayla Darp Edilen Doktor Günay İçin Eylem Yapıldı: “Canlı Benzeri Sağlıkta Hüküm Yasası İstiyoruz”

Marifet: ABDULLAH ÇELEBİ-Alıcı: KERİM MERAM

İzmir’bile sağlık iz örgütleri, Doktor Firez Hürel Günay’ın evine giderken aldatmak almak amacıyla durduğu fırının önünde 3 birey marifetiyle sopalarla zedelenmek edilmesini ihtarname etti. Basın açıklamasında “Esenlik çalışanlarına yönelik saldırılar artık organize arkaç gelmiştir. Sağlıkta terör çıktı ülkemizin sunma acil, sunma can hazin sorunudur ve bunun sona erdirilmesi üzere evgin ayrımsız şekilde hareketli tıpkısı sağlıkta yol yasası çıkarılmalı” denildi. Doktor Günay üstelik “Hastalık bu tehlike, sebep bu takat. Evlatlarınızı incitmeyin, bizleri kırmayın” diye niteleyerek konuştu.

İzmir’in Torbalı ilçesinde Doktor Hürel Firez Günay’ın 7 Ekim Cuma haset sayrı ve marazlı yakını olduğu tamlanan 3 sevimli marifetiyle sopalarla zedelenmek edilmesini protesto üzere bugün İzmir İl Keyif Müdürlüğü uğrunda basın açıklaması yapıldı. Burada toplanan keyif meslek örgütlerinin temsilcileri ve sağlıkçılar “Sağlıkta şiddeti engellemeyen suçlu” pankartı açıp “Sağlıkta takat sona ersin”, “Yaradılış değil kıya, çabukluk değil kırım” sloganları atarak hükümete ve Sağlık Bakanlığı’na tepki gösterdi.

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE GÜVENLİK YOK”

Doktor Günay’ın zedelenmek edilmiş halini gösteren fotoğrafları yüzlerine peçe kendisine takan sağlıkçılar yerine basın açıklamasını İzmir Otacı Odası Başkanı Süleyman Soy okudu. Açıklama şöyle:

“Esenlik çalışanı sokakta ve evinde üstelik güvende değildir. Duygusal güvenliği afiyet terörü yoluyla konfirmasyon alınmıştır. Bundan Sonra bu format sağlıkta sürat değil, doğrudan sağlık terörüdür. Aile sağlığı merkezlerinde asayiş yoktur. Birçok yerde az sayıda meslektaşımız korumasız tıpkısı durumda fert güvenliği tehlikesi altında çalışmaktadır. Konya’birlikte meslektaşımız Dr. Ekrem Karakaya’yı toprağa vereli 3 ay oldu. Sağlıkta şiddeti önlemeye müteveccih çalışkan ayrımsız düzenleme görmedik. Afiyet bakanı tweet atarak bu süreci yöneteceğini düşünüyor. Kısaca 20 yıldır sürdürülmekte olan ‘Sağlıkta dönüşüm’ çıktı tıkanmıştır ve bu toplumun insanları, anadan doğma ehil oldukları hayat ve afiyet hakkına ulaşamamaktadır. Bunun sorumlusu, 20 yıldır, tek ilmî esasa dayanmaksızın, afiyet çalışanlarına danışmadan, sağlığı özelleştirmek amacıyla yapılan düzenlemelerdir.

“TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYORLAR”

Keyif hizmetini, kamunun kaynaklarını yağmalamaktan eksantrik işe yaramayan taşeron 5 yapım firmasına aktarmaktan ve betona gömmekten ibaret sanan bire bir amme idaresi ile karşı karşıyayız. Oysa sağlık hizmeti, herkesin anadan doğma ücretsiz ve nitelikli adına amme eliyle karşılanması gereken esas tıpkısı haktır. Hekimler ve keyif çalışanları fiziki şiddetin yanında ruhsal çaba ve mobbing yaşıyor. Ilkokul dakikada bire bir marazlı bakmaya zorlanıyoruz. Sonsuz sabim ve CİMER şikayetleri ve yönetsel baskılarla çoğu afiyet çalışanı tükenmişlik sendromu yaşıyor. Çoğu dinç meslektaşımız çözümü başka ülkelere gitmekte buluyor. Parçalanmamış bu uygulamaları, keyif sisteminin hız kullanarak yürütülmesi düşüncesini doğurmuştur. Hükümet yumruk kullanma yetkisini, istediği sağlık hizmetini istediği ahit ve istediği şekilde ahiz ve hekime istediklerini yazdırım ettirme eğilimindeki saldırganlara devren, sistemi zora dair namına icra düşüncesindedir.

“ETKİLİ BİR SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ”

Afiyet çalışanlarına müteveccih saldırılar imdi kombinasyon hale gelmiştir. Takip yazar planlanarak meri olayla yaşamaktayız. Bu düşüncedir kim bundan sonra, afiyet çalışanlarının yalnız çalıştıkları esenlik kurumlarında değil, sokakta, evlerinde, arabalarında, alışveriş merkezlerinde ve değme yerde, fert güvenliği olmaksızın, şişman tehditler altında yaşamalarına kat açmaktadır. Sağlıkta yıldırı daha çok ülkemizin sunu acil, bildirme can hazin sorunudur ve bunun sona erdirilmesi amacıyla ivedili benzeri şekilde canlı tıpkı sağlıkta hız yasası çıkarılmalı. Bu süreçlerde sağlık örgütlerinin görüşleri alınmalıdır. Benzeri şiddete henüz tahammülümüz yoktur. İflas etmiş ve bozgun tıpkı keyif sisteminin faturasını hekimler ve keyif çalışanları namına biz bayılmak istemiyoruz. Aktif bire bir sağlıkta çaba yasası istiyoruz. Afiyet kurumlarında düzenlilik tedbirlerinin artırılmasını istiyoruz. Ilmî verilerle planlanmış benzeri keyif ortamı istiyoruz.”

HEKIM GÜNAY: “BİZLERİ KIRMAYIN”

Hekim Hars Hürel Günay birlikte “Muhterem halkımız tığ hekimler biz afiyet çalışanları sizlerden biriyiz. Sizlerin evlatları, çocukları, torunları, taraf komşularınız. Bayramda elinizi öpen, bayramda şeker hastalığı isteyen çocuklarımız. Neden bu acı, hastalık bu güç. Evlatlarınızı incitmeyin, bizleri kırmayın. Birbirimizi sevelim” diye niteleyerek konuştu.

ÇOLAK: “İKTİDAR SEÇİM MALZEMESİ ADINA GÖRÜYOR”

İzmir Ocak Hekimleri Derneği (İZAHED) Başkanı Muhteber Çolak ise şunları kaydetti:

“Ekin arkadaşımızın sonuna kadar yanındayız. Canlı bir sağlıkta yol yasası istiyoruz. Ev sağlığı merkezlerine düzenlilik istiyoruz. Tığ ilk duygusal güvenliği istiyoruz. Değişik haklarımızı dahi istiyoruz ama canımız durumunda değilse nasıl esenlik hizmeti üreteceğiz. Bunun siyasi benzeri özdek olduğunu, iktidarın isterse bunun çözebileceğini biliyoruz. Çözmediklerini biliyoruz. Sağlık hizmetlerini çöz politika, seçme malzemesi adına görüyor ve hakeza yönetiyorlar. Keyif insanların müktesep hakkıdır. Tek siyasal iktidara tutkun olmadan ilmî ölçütlerle düzenlenmelidir. Keyif sisteminin ongun yönetilmesi kudret üzere ayrımsız rey malzemesi olmamalıdır. Bu devlet insanının kalifiye keyif hizmeti almaya hakkı vardır.”

3 AHI TUTUKLANMIŞTI

İzmir’in Torbalı ilçesinde 7 Ilk Teşrin Cuma Namazı haset emek bitimi sonrası evine giderken ekmek kabul etmek üzere otomobiliyle fırının uğrunda duran ocak hekimi hekim Kültür Hürel Günay, 3 kişinin sopalı saldırısına uğradı. Çevredekilerin müdahalesi ile saldırganlar olay yerinden kaçarken Dr. Günay Torbalı Şevket Hastanesi’ne kaldırıldı, oradan de Veli Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Saldırganların tahminî 2 ay önceki, Günay’ın çalıştığı Torbalı 5 No’lu Eş Sağlığı Merkezi’nde ayrıksı aynı hekimle tartışma yaşadığı ortaya çıkmıştı. Tartışmaya müdahale eden doktor Günay’ın ‘Beyaz Kod’ vererek şikayetçi olduğu, polisin bunun üzerine karı sağlığı merkezine gelerek olaya engelleme ettiği belirtilmişti. Firez Hürel Günay’ı sopalarla darp ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve ahi oldukları öğrenilen Dünyalık A., Fikret A. ve Sedat A. ise tutuklandı.

Share: