İYİ Tümen Umumi Başkanı Akşener, Çankaya’da yetinme önderleri ve hareket insanlarıyla buluştu

İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener, “Bu seçim, mebus sistemi konuştuğumuz akıbet seçme. Bu seçimi kaybettiğimizde üç intihap kaybetmiş benzeri mugayeret yerine bundan sonraki çağ, partili cumhurbaşkanlığı üzerinden yöntem yapıp onun üzerinden seçime gitmektir.” dedi.

İYİ Tümen Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya bakarak Akşener, Çankaya’birlikte Orgazm Önderleri ve İş İnsanları Buluşması’na katıldı.

Akşener, buradaki konuşmasında, ince zamandır diyar ve ilçelerde esnaf ziyareti yaptıklarını belirtti.

Siyasetçilerin, bakım reprodüksiyon üzerinden rakiplik etmesi durumunda ülkenin düzeleceğini dile getiren Akşener, “Eğer seçmene, vatandaşa adisyon yüklemek hayatın bire bir gerçeği haline gelirse ‘şuculuk, buculuk’ üzerinden rey vermeyi bırakırsa, birbirimizle esas kafaya tokuşturulmaya ‘Hayır, dur’ diyebilirsek o devir politikacı görevini hatırlar ve o görevin gereğini adına getirir. Getirmeyeni birlikte gönderirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Akşener, Türkiye’bile herkese lakap takıldığını anlatarak, “Kendimle ilgilendiren iftiraları düşünüyorum. Hoşur bu kadar çatışık iftiranın tıpkısı anda bir kişinin üstünde olması korkunç ayrımsız şey. FETÖ’cü diyorlar, tanrıtanımaz diyorlar; yani hem FETÖ’cüyüm hem ateistim. Geçin bunu tıpkısı kenara… Tıpkısı zamanda PKK’lıyım. Bire Bir zamanda faili meçhulcüyüm. Yahu bacanak ben kimim? Ego neyim?” diye niteleyerek konuştu.

Esnaf gezilerinde birçok özdek öğrendiklerini nâkil Akşener, şöyle devam etti:

“Vatandaşımız mücadele etmek istemiyor. İnsanlarımız karnını amonyaklamak, çoluğunu çocuğunu, yarınını mebzul ayrımsız şekilde aranje etmek, evine gidip varlık içerisinde sofrasına oturup ailesiyle aralık etmek istiyor. Soylu Erki durumu ortanın üstü olan birlikte ayrımsız, ortanın altı olan de benzeri ama bu kayırmacılık, bu liyakatsizlik, bu ciddiyetsizlik anca bire bir hale getirdi ki memleketi, herkes 7’den 77’ye haksızlığa uğradığını düşünüyor. Bildirme cesim problemimiz budur. Bu gezilerinin sonucunda ise bize söylenen talepler, eleştiriler ve ihtiyaçlar üzerinden çözümler ürettik.”

Akşener, iktidarın mufassal zamandır Cumhuriyet Altını değerleriyle, Atatürk’le çarpışma ettiğini öne sürerek, şöyle devam etti:

“Ne yaparlarsa yapsınlar bu milletin vicdanı öyle kim yer kallavi SELIM Partili ailelerin çocukları Kemalist zaman. Emreylemek kim devir balçıkla sıvanmıyor. Bu milletin feraseti, irfanı; tıpkı nesli atladığı takdirde gencinde ortaya çıkıyor. Sonuç itibarıyla bu ülkenin enteresan ayrımsız biçimde birleştirici gücü bugün çoluk çocuk beyninde Atatürk’tür. Ne mutlu… Atatürk’ün olması sıradan çokça balaban. Zira onların büyükleri vasıtasıyla ayrıştırıcı ayrımsız kavram yerine ortaya konulurken yekpare tersine hepimizin çocukları bir bütün namına Atatürk etrafında toplandılar. Benim bu ülkenin yarınına duyduğum ümidin genişlik büyük gerekçesi bu gençlerin tıpkı araya gelip bu ülkenin müessis lideri ve hakikaten kahramanı olan Atatürk’ümüzün etrafında, onun ilkeleri etrafında hep olmaları… Bu şişman tıpkısı kazanım. Emretmek kim bazen şeyleri istedikleri büyüklüğünde yıkmaya çalışsınlar yıkamadılar.”

“Deminden tıpkı ucube sistemle alın karşıyayız”

“Demincek tıpkı ucube sistemle alın karşıyayız. Partili cumhurbaşkanlığı deniliyor hesabına.” ifadesini kullanan Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden behemehal sıyrılmak gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu seçme, saylav sistemi konuştuğumuz serencam seçim. Bu seçimi kaybettiğimizde üç seçim kaybetmiş tıpkısı tehalüf yerine bundan ahir büro, partili cumhurbaşkanlığı üzerinden yöntem yapıp onun üzerinden seçime gitmektir. Yani Türkiye layemut bitmez. Kimesne anca ayrımsız molekül anlamasın ama bu ucube sistemin karşılığı tıpkısı intihap yapılır, yani gelecek seçimi tığ kaybettiğimiz takdirde ati seçimde partili cumhurbaşkanı seçeceğiz bütün beraber.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’ye uymadığını savunan Akşener, “Reislik sistemi değil bu. Bu, kendine has aynı dizge. 1946’ya köylü döndük tığ amma 1946’nın kanunları üstelik buna bakarak daha iyiydi.” dedi.

Akşener, 2023 seçimini demokrasiyle ve vatandaşların oylarıyla sarmak durumunda olduklarını belirterek, “Ben argüman ediyor ve inanıyorum ki 13. Cumhurbaşkanı, yerine ego Ulus İttifakı diyeyim siz ayrıksı tıpkı molekül deyin, şayet aklı başında bire bir yolculuk yapabilirsek sağduyulu, beyinli, önemli 13. Reisicumhur, Ulus İttifakı’nın adayı olacak.” şeklinde konuştu.

2023 seçimlerinin mutlak kazanılması ve sistemin değiştirilmesi gerektiğini anlatım fail Akşener, “Buradaki maslahat Tayyip Komutan yahut aynı ötekisi değil. O sandalyeye sunma akman, yeryüzü aklık arkadaşımızı oturtalım, tıpkısı yıl sonradan alelacayip benzeri insan haline gelmiyorsa adımı değiştiririm. Bu etap iddialıyım.” dedi.Share: