İstanbul’da 3 bin 400 davulcu vatandaşları sahura uyandıracak

Yekpare İstanbul Kocabaşı Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selami Aykut, İstanbul’üstelik ramazan için davulcuların hep hazırlıklarını tamamladığını belirterek, “Bu ramazanda de davulcularımız sahura vatandaşlarımızı kaldıracak. İstanbul’da ramazanda 963 mahallemizde 3 bin 400 davulcu fariza algı.” dedi.

Aykut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’da 11 ayın sultanı ramazan için davulcuların hazırlıklarını tamamladığını söyledi.

Davulculuğun Osmanlı geleneğinden geldiğini ve ramazan ayının güzelliklerinden olduğunu tamlayan Aykut, “İstanbul’üstelik 963 muhtarımızla ve davulcularımızla bu geleneği yaşatma mücadelesi içindeyiz. Bu kapsamda muhtarlarımızla ilk geçmiş ramazan davulcularımızı belirleyip, mahalle kültürüne makul kıyafetleri üzere mesai yaptık.” diye konuştu.

Aykut, rastgele ramazan olduğu kabil bu ramazan da davulcuların manileriyle, türküleriyle insanları sahura kaldıracağının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Ramazan amacıyla bilcümle hazırlıklarımız tamam. Bu ramazanda birlikte davulcularımız sahura vatandaşlarımızı kaldıracak. İstanbul’bile ramazanda 963 mahallemizde 3 bin 400 davulcu görev matlup. Muhtarlarımızın kontrolünde, kaymakamlığımızın, valimizin de direktifleriyle mahallelerde ramazan davulcularımızın takipçisi olacağız. Mahallelerde yaşanan huzursuzlukları izleme ika noktasında muhtarlarımız bunu kendinde aynı fariza addetmişler. İstanbul’umuzda 3 bin 400 davulcuyla birlikte manilerle halkımızı sahura uyandıracağız.”

“Muhtarlar namına davulcuları eğitime bağımlı tutuyoruz”

Gelişigüzel mahallede fariza takanak davulcuların yıllardır tıpkısı mahallede görev aldığını tamlayan Aykut, görevi, babalarından ya birlikte dedelerinden devraldıklarını anlatım etti.

Aykut, davulculuğun bire bir gelişim olduğunu temas önüne gelenin bunu işi yapamayacağını vurgulayarak, “Bu nedenle muhtarlar yerine davulcuları eğitime bağımlı tutuyoruz. Eğitimden güzeşte davulculara mahallelerimizin ‘ramazan davulcusu’ diyerek görev kartı veriyoruz.” dedi.

Vatandaşların, yakasında ramazan davulcusu kartı olmayanlara haysiyet etmemesi gerektiğini dile getiren Aykut, sözlerini şöyle tamamlandı:

“Korsan davulculara özen edelim. Davulcularımızın yakalarında kartlar olacak. Vatandaşlar lütfen bu kartalara baksınlar. Vatandaşlarımız karşıt bir şeyle karşılaşırsa mahalle muhtarlıklarına vukuf vermelerini istiyoruz. Ramazan davulculuğu kültürümüzün yaşaması lazım. Çocuklarımıza ve gençlerimize ramazan kültürünü, ramazanın güzelliklerini anlatmamız gerekiyor. Bunlar bizim değerlerimiz, değerlerimize erbap çıkmamız geçişsiz.”

Share: