İSTANBUL KIYAMET VE ACİL KAPSAM EĞİTİM MERKEZİ’NDE IRI TATBİKAT ÖNCESİNDE EĞİTİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 KASIM 1999 Düzce Depremi’nin 23.yıl dönümünde Türkiye genelinde gerçekleştirilecek ‘Çök- Sistem- Tutun Deprem Anı’ tatbikatı öncesinde Bakırköy’birlikte bulunan İstanbul Afet ve Acil Nitelik Eğitim Merkezi’nde AFAD Ekipleri, STK ve gönüllüler tıpkı araya gelerek aktiflik ve eğitimlere katıldı.

Bakırköy’de mevcut, İstanbul Kıyamet ve Ivedili Uzanım Eğitim Bilimi Merkezi’nde (AFAD), devlet genelinde gerçekleşecek ‘Çök- Fent- Tutun’ hareket anı tatbikatı öncesinde, etkinlikler düzenlendi. AFAD Ekipleri, AFAD ile koordineli etkin STK ekipleri ve AFAD Gönüllüleri saat 15.00’ten itibaren tıpkı araya gelerek, Facia Hazırlık Merkezi’nde bulunan simülasyon alanlarında kıran öncesi eğitim, manevra ve etkinliklere katıldı. Organizasyonda ekipler, benzer gerileme alanında, taharri istirdat canlandırması gerçekleştirdi, gönüllüler ise değişik terbiye ve oryantasyonlara katıldı. AFAD Ofis Başkanı Gökhan Yılmaz ve AFAD Terbiye Büro Müdürü Tezcan Buçan dahi çalışmaları izleme etti.

CUMHURİYET TARİHİNDE HAKEZA BİR TATBİKAT İLK NÖBET YAPILIYOR

Tatbikat gününün önemine değinen AFAD Eğitim Bilimi Yazıhane Müdürü Tezcan Buçan, Cumhuriyet tarihinde hakeza benzeri tatbikat ilk kez yapılıyor. Ayrımsız nevi 12 Teşrinisani 1999 Düzce Depremi’ni yâd etkinlikleri kapsamında, biz zaman ‘Deprem Anı’ ve ‘Çök- Dolap- Tutun’ tatbikatı yapacağız. Bu tatbikat, 81 ilde valiliklerimiz ve kaymakamlıklarımız koordinasyonunda gerçekleşecek. Yeniden bire bir önce yerine KKTC’bile bu tatbikata katılacak. Öncesinde, cemi bildirişim kanallarıyla vatandaşlarımıza duyurular yapıldı. Bizim amacıyla dirimlik öneme taşıyan benzeri konu, hayatlarımızı yüklenmek namına gerçekleşecek canlı benzeri çizi şekli oluşturacağız. Burada bile STK, AFAD ekiplerimiz ve gönüllülerimizle hazırlıklarımıza bitmeme ediyoruz. Umum talih ve KKTC ile birlikte bizler de buradan iştirak sağlayacağız dedi.

DEPREM ANINDA DOĞRU DAVRANIŞA YÖNELİK KOLEKTİF BİR BİLİNÇ OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

Toplumsal bilinçlenmenin hedeflendiğini tamlayan AFAD Kat Başkanı Gökhan Yılmayan, Bu manevra sonucunda ülkemiz genelinde beklenen ayrımsız hareket takkadak akla yatkin davranışı yapmaya yönelik ortaklaşa bire bir şuur oluşturmayı hedefliyoruz. Bu tatbikatın sonrası ve devamında bile çeşitli, benzer tatbikatlar düzenleyeceğiz. Biliyorsunuz ayın başında yaşadığımız Buca’daki depremde ayrımsız gencimiz, balkondan atlayarak irtihal etti. Muhtemel tıpkı sarsıntı ve facia anlarında ihtimal da yapılmaması müstelzim en mefret şey soğukkanlılığı kaybetmek ve paniğe intibak etmek. Bu manevra bizlere esasen serinkanlı kalabilmeyi, paniğe düşmemeyi de göstermiş olacak şeklinde konuştu.

AFAD EKİPLERİNE DESTEK OLMAK ADINA ARAZİLERDE OLACAĞIZ

Alanda bulunan AFAD Gönüllüsü Mustafa Cem Çelik, Tığ gönüllüler kendisine kıran anlarında, AFAD ekiplerine korumak namına arazilerde olacağız. Mutluyuz, herkesi birlikte bu açıdan fahri olmaya nida ediyorum. Toplu eğitimler aldık, ferdî eğitimler de aldık. Iri İstanbul depremi öncesinde özellikle bu eğitimleri ahzetmek istedim. Sarsıntı takkadak bizler mahallelerimizde insanları yönlendireceğiz, mukteza organizasyonları yapacağız dedi.

DEPREMİ BİRE BİR YAŞADIM

Heyecanlı olduğunu rapor fail AFAD gönüllüsü Rabia Dokuz Canlı, AFAD gönüllüsü olduğum ve bilinçlendiğim için haddinden fazla mutluyum. Herkesi fahri olmaya teşvik ediyorum. 1999 Depremi’nde Sakarya’daydım. Depremi bire bir yaşadım. Ne yapmamız gerektiğini, şüphesiz engelleme etmemiz, nasıl korunmamız ve nelerden kaçınmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Burada coşkunluk tatbikatları, çökmüş altı eğitimleri, ruh bilimsel arkalama eğitimleri aldık diye niteleyerek konuştu.

Etkinlikler, ‘Çök-Dolap-Tutun Zelzele Anı’ tatbikatının başlayacağı 18.57’e büyüklüğünde bitmeme edecek.

Share: