İSTANBUL-ICRA VEKILI ALIM: 18 YAŞINDAKİ SEÇME BİREY BAŞVURABİLECEK

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Kurum, geçmiş açıklanan Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban sosyal ev projesinin detaylarını kabullenmek amacıyla medya yöneticileriyle bir araya geldi. Bakan Çalım “18 yaşını doldurmuş kollar, orada mihman. Nedeniyle o gençlerimiz referans yapabilecekler. Kendi evlerini, zat hayatlarını inşa edebiliyorlar. Nüfusa mukayyet olduğu ile ya üstelik akıbet 1 yıldır tevakkuf ettiği ile başvurabilirler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan evvel Cumhuriyet Altını tarihinin arz iri toplumsal göz projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ekim ayı sonuna kadar sürecek proje kapsamında Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik projenin detaylarını medya yöneticileri ile paylaşmak üzere aynı araya geldi. Vekil Çalım, toplantıda projeyle ilişik soruları yanıtladı.

TOKİ MAL KAZANMAMAKTADIR

Gaye Gurur, benzeri ildeki kat fiyatları arasındaki farka ilişkin yaptığı açıklamada “Yer aut, 100 metre konutun maliyeti 1 milyonun konusunda balkon durumda. Yer eklendiğinde üstelik 1 milyon 200 bine, 10 milyona sâdır yerler var. Büyükşehirlerde yer karşılığı hareket yaptığınızda yüzdelik 40ın altında yer maliyeti gayrimümkün. Yüzde 40 tenzilat açıklanan fiyatlarda vardır. TOKİ mülk kazanmamaktadır. İstanbul’de yapılmaması fikrine katılmıyorum. Yer Sarsıntısı bekleyen şehirde insanlarımıza kuvvetli ve emin konutlar arz etmek zorundayız. İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olacağız ve 16 milyon vatandaşımıza 50 bin konutla alay malay bu imkanı sunacağız. Toplumsal devletin yeryüzü nazik yapması gerekenin da bu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Icra Vekili Gelgel, tarla, arsa behre sahibi olan kişilerin dahi göz için başvuru yapabileceğini belirtti.

AİLESİYLE DIRI 18 YAŞINDAN ERKÂN REFERANS YAPABİLİRBakan Hava, “18 yaşını eski şahıslar orada misafir. Zımnında 18 yaşına mevrut gençlerimiz evdeki ikamet ve aşama halkından sayılmıyor. Ailesiyle oturduğu ya bile nüfusa mukayyet olduğu şehre başvurabilir. Aile geliri değil, gencin geliri oylumlu” ifadelerini kullandı.

NAMUS BORCU BİTMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEBİLİRBakan Gelgel, “Proje, TC vatandaşı olan hep başvurabilir.  TC vatandaşı ergin, üstünde evi olmayan hep başvurabilir. Yurttaşlık alabilmesi üzere üstelik evi olması gerekiyorsa, sonradan yurttaş olanlar konuya dahil gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde tıpkısı engel söz konusu değil. Toplumsal hane projelerinde zaman hakkı yok. Belirleme halinde konuta el koyarız. Tığ evi olmayanlara aile ahiz imkanı sunuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

ARSALARIN ZIR YAPISI VE İMAR PLANI HAZIRBakan Alım, “Arsalar madun yapısı hazır, mamure planı amade. Müstakil familya yapacaklar için sınırları muayyen. Buralara yöresel mimariye bakarak destek vereceğiz. Teknik bindi verilecek. Belirlediğimiz sınırlar dahilinde ruhsatlı projeyi oraya yapabilecek. 10 yıl faizsiz ödeyecek. Bu çerçevede sözleşmeyi imzaladıktan bilahare 2 yıl familya imal hakkı var, amma süreyi idarenin izniyle uzatabiliriz” dedi.

176.8 MİLYAR LİRA SÜBVANSİYONKurum, “İhhaleler kamu ihale kanunu çerçevesinde şeffaf şekilde yapılacak. 422 bilyon liranın yüzde 40’ı sübvanse ediliyor. 176.8 bilyon teklik destekleme söz konusu. İstanbul’la Şırnak’ın yaşam standardı aynı değil. Ihtimal maaşı tıpkı ama gideri elan çok. Aslolan insanlara tahaffuz hakkı sunuyoruz. Dirim tercihine kendisi karar vermiş. Kuralar kâtibiadil huzurunda yapılıyor” ifadelerini kullandı. Itidalli gelirli ailelere ilişik ön tanıdık kampanyanın sorulduğu Icra Vekili Çalım, bu projenin akabinde itidalli ve ilımlı üzerine hitap eden projeler amacıyla bile kampanya yapacaklarını dile getirdi.

TAKSİT ÖDEMELERİ SÖZLEŞMEDEN BILAHARE BAŞLIYORBakan Çekicilik, “Etaplar halinde bütün ihaleleri gerçekleştireceğiz. Ankara, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale İstanbul, Diyarbakır, Erzincan şu anda işlenmiş olanlar. Önümüzdeki süreçte birlikte bu artarak devam edecek. Konvansiyon imzalandığı andan itibaren yapılacak. Bitmeye andıran bu sözleşmeler imzalanacak. 2 yıl süreceğini düşünürsek kurasını çektik, uyuşma yaptık. 1 yıllık proses geçerse 1 sene evini tasdik almadan taksit ödemiş olacak. Kuradan sonra değil, sözleşmeden sonradan taksitler başlıyor. Fiyatlar mahsus amma mevzuatı gereği bunu yapıyor. Evin teslimiyle taksit ödemeye başlaması beyninde 12 kamer azıcık benzer, proje ve namına bakarak değişken” diye konuştu.

Türkiye’bile familya kabul etmek isteyen gurbetçiler için da Icra Vekili Gurur, güçlükle dışı gelirlerine bakılacağını dile getirdi.

AMME BANKALARIYLA GEREKLİ İMKANLAR VERİLECEK

Bakan Gelgel, “Peşinat amacıyla finansman şimdilik bulunmayan. Daha ilk amme bankalarının peşinat ödemeleri için kurumlu imkanlar sunduğu imkanlar var. Bir imkanlar çerçevesinde güven imkanını kamu bankalarımızla gerekli imkanı vermiş olacağız” dedi.

– Karaköse

Share: