Ispartalı mektepli uluslararası matematik yarışmasında birinci oldu

Isparta’bile 5. dershane öğrencisi Irade Talha Yıldızhan, Arsıulusal Caribou Matematik Yarışması’nda birinci olmayı başardı.

Şehit Polis Güçleri Mehmet KaracaTilki Selen ve Müzakere Merkezinde (BİLSEM) eğitim bilimi gören 11 yaşındaki Egemenlik Talha Yıldızhan, 5. ve 6. derslik kategorisinde 18 bin 33 öğrencinin katıldığı yarışmada sorulan 15 sorunun tamamını doğru cevapladı.

Buyruk Talha Yıldızhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, başarının, düzenlenen çalışmayla geldiğini söyledi.

Matematiğe olan yeteneğinin 1. sınıfta öğretmeni aracılığıyla fark edildiğini tamlayan Yıldızhan “Matematiğe olan yeteneğimi keşfeden öğretmenim Eder Tevazulu beni BİLSEM’e kaydettirmek istedi. BİLSEM’e vasıta olduktan sonraları öğretmenlerim beni sınava bağımlı tuttu, o sınavda adım elde edince matematiğe olan sevdam elan da arttı. Seçme çevrim kendimi yetiştirmek üzere ders çalıştım. Öğretmenlerim yoluyla uluslararası matematik yarışmasına katılacağım söylendiği antlaşma çokça kurum duydum. Yarışmaya katıldığımda adım bekliyordum amma birinciliği düşünmüyordum. Sonuçlar açıklandığında 15 soruda 15 kesin yaparak dünya birincisi oldum, çok mutluyum.” diye niteleyerek konuştu.

İleride nöroşirürjiyen kalkışmak istediğini dile getiren Yıldızhan, millî ve arsıulusal yarışmalara katılmaya bitmeme edeceğini ifade etti.

Ağababa Alparslan Yıldızhan de yarışmanın sonucundan kurum duyduklarını belirterek, “Oğlumun küçüklüğünden beri matematiğe ilgisi vardı. Çocuğumuza sürekli bindi olmaya çalıştık. Evde matematikle ilişkin aktiviteler gerçekleştirdik. Oğlum 4 yaşından beri piyano çalıyor. Piyano eğitiminin dahi bu anlamda katkısı olduğunu düşünüyorum. Onun geleceği yerine ayrımlı ufukların küşade olması bizi sevindirdi. Dünya şampiyonluğu oğlumuzun üzerinde benzeri yük oluşturacaktır ama bununda üstesinden geleceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

BİLSEM Müdürü Faruk Abdullah Özcan, merkezde 700 kadar yetenekli çocuğun eğitim gördüğünü aktararak, “Öğrencilerimizin çoğu millî ve arsıulusal yarışmalarda evre elde ediyorlar” dedi.

BİLSEM’de işyar hesap öğretmeni Derya Denizgür ise ” Kanada’da yapılan matematik sınavı öğrencilerin zekasını ölçmeye yönelik düzenleniyor. Emir Talha matematiğe ve bilime çokça ilişik, ileride inşallah elan güzelce başarılarla bizi gururlandıracak.” dedi.

Share: