İşitme özürlü milli badmintoncu Arkaç Nur’un hedefi Avrupa şampiyonu almak

İşitme sakat milli badmintoncu Kuzuluk Nurlu Küçüksevgili, Litvanya’dahi düzenlenecek İşitme Engelliler Avrupa Badminton Şampiyonası’nda zer madalyayı kabul etmek istiyor.

Sekiz yaşında badmintona başlayan milli sportmen, şimdiye büyüklüğünde bir nice kere Türkiye şampiyonluğu elde etti.

2018’üstelik gerçekleştirilen İşitme Engelliler Avrupa Badminton Şampiyonası’nda çoluk çocuk kategorisinde zer madalya kazanan Hale Işıklı, milli topluluk seçmelerinde birinci namına Litvanya’üstelik 24 Ilkgüz-1 Teşrinievvel tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi oyun ika hakkı kazandı.

Mayıs ayında Brezilya’birlikte gerçekleştirilen 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları’na de katılan 21 yaşındaki Ayla Aydın’un kullanılmamış hedefi, büyüklerde Avrupa şampiyonu gelmek.

“Avrupa Şampiyonası için çalışmaları gece gündüz sürdürüyoruz”

Karabük Üniversitesi antrenörlük bölümü öğrencisi Ağıl Berrak Küçüksevgili, AA muhabirine, 13 yıldır badmintonla uğraştığını ve bu sporu çok sevdiğini söyledi.

Avrupa Şampiyonası için çalışmalarını mütemadi sürdürdüğünü tamlayan Hale Işıklı, “Hedefim Avrupa şampiyonu başlamak. Bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Haddinden Fazla çalıştım. Bir Nice kez Türkiye şampiyonu oldum. 4 sene önce gençlerde Avrupa şampiyonu oldum şimdi bile büyüklerde Avrupa şampiyonu almak istiyorum. Elan ahir hedeflerim ise dünya ve olimpiyat şampiyonu olmak.” diye konuştu.

Şengün: “Arkaç az çok iştahlı ve kararlı bir sportmen”

Antrenör Cavit Şengün de Kuzuluk’nin 13 sene evvel 8 yaşında badmintona başladığını anlattı.

Kuzuluk’nin berenarı arzulu ve azimli ayrımsız sporcu olduğunu dile getiren Şengün, “Ailesi birlikte Kuzuluk’yi haddinden fazla destekledi. Bilcümle antrenmanlara layenkati, eskiden ve düzgün mevrut bir sporcu. Devamlı kendini geliştiriyor. Müthiş benzeri misil aldı. Ağıl’nin değişik zamanlarda Türkiye şampiyonlukları var. Sunma nazik başarısı, 2018’bile düzenlenen İşitme Engelliler Avrupa Badminton Şampiyonası’nda gençler kategorisinde şampiyon oldu.” ifadelerini kullandı.

Şengün, Ağıl’nin Avrupa şampiyonu olmasının kendilerinde iri benzeri coşku oluşturduğunu vurgulayarak, “Hale daha çok 21 yaşında. Çoluk Çocuk kategorisinden erkân kategorisine döndü. Demincek büyükler kategorisinin başlangıcında berenarı iddialı bire bir sporcu. Avrupa Şampiyonası’na gidiyoruz. İnşallah madalya ile döneceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ersöz: “İşitme sakat sporcular akıbet yıllarda muvaffakiyetli sonuçlar elde etti”

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF) Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Ersöz da sema mânialı sporcuların serencam yıllarda acun genelinde muvaffakiyetli sonuçlar elde ettiğini vurguladı.

Federasyon kendisine başarıları konusunda koyarak devam ettirdiklerini tamlayan Ersöz, bilcümle branşlardaki sporcu ve antrenörleri tebrik kartı etti.

Ersöz, Türkiye genelinde badminton branşında muhteşem başarılar elde eden sporcuların olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Biz Hale Vazıh’dan haddinden fazla umutluyuz. 4 sene evvel gençlerde Avrupa şampiyonu olmuştu. Bu nöbet büyüklerde yarışacak. Şampiyonadan ülkemize Avrupa şampiyonluğu getireceğine inanıyoruz.”

TİESF yerine daha aşkın sem mânialı bireye ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Ersöz, amaçlarının onları toplumsal hayata kazandırabilmek olduğunu rapor etti.Share: