İş Bankası’nın faal büyüklüğü 1,15 trilyon TL’ye ulaştı

Türkiye İş Bankası, deli dolu büyüklüğünü Haziran 2022 bakımından, sene sonuna bakarak %23,7 oranında artırarak 1,15 trilyon TL seviyesine yükseltti ve “Türkiye’nin yer nazik özel bankası” olmaya devam etti.

İş Bankası Umumi Müdürü Melik Aran, 2022 yılının ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İş Bankası, 100 yıla yakın tecrübesiyle toplumdan kazandığını yeniden topluma kazandıracak bire bir anlayışla, bilcümle paydaşlarına değer yaratmak gayesiyle hareketlilik göstermeye bitmeme ediyor. Seçkin zaman olduğu gibi, bu dönemde de ekonomimize desteğimizi sürdürerek, kaynaklarımızı ülkemiz amacıyla tahsis etmeye bitmeme ettik” dedi.

Ekonomiye bütün 876 milyar TL asıl sağladı

Bankanın aktifinde ağırlıklı paya topluluk olan nakdi itimat hacmi Haziran ayı sonu itibarıyla benzeri önceki yılsonuna bakarak %26,8 artarak 652,1 milyar TL, gayrinakdi güven hacmi ise tıpkı dönemde %15,8 artarak 223,9 bilyon TL seviyesinde gerçekleşti. Sonunda, İş Bankası’nın ekonomiye sağladığı mecmu üs tutarı 876 milyar TL düzeyine ulaştı.

Çok tevzi ağı, sayısal bağlantı noktaları, geniş yapıt yelpazesi ve kaliteli bakım sunumuyla tasarruf sahiplerinin öncelikli tercihi olan İş Bankası’nın toplanmış yatırım hacmi Haziran 2022 döneminde 737,2 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, TP yatırım hacmi sene sonuna bakarak %45,6 oranında artarak 244,1milyar TL seviyesine yükseldi.

İş Bankası, 2022 yılının önce yarısında yetersiz içi piyasalarda mecmu 6,5 bilyon TL taşınır denk ihracı gerçekleştirdi, uluslararası piyasalarda ise 774 milyon KÖLE Doları tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi edindi.

Özkaynak büyüklüğü 124,8 bilyon TL’ye ulaştı

Banka, Haziran sonu itibarıyla toplanmış etken, toplam güven, toplam yatırım ve vadesiz hesap kalemlerinde hususi bankalar beyninde ilk sıradaki yerini korurken, mali performansını istikbal tıpkı seviyeye taşıdı. Yılın ilk 6 ayında 23 bilyon TL düzeyinde kar eden İş Bankası’nın özkaynak büyüklüğü 124,8 bilyon TL’ye ulaşırken, sermaye yeterliliği oranı ise %20,9 seviyesinde gerçekleşti.

‘Geleceğin Bankası’ olma vizyonu çerçevesinde teknolojiye envestisman yapmaya ve süreçlerini dijitalleştirerek müşterilerine sunu dümdüz, en çabuk ve yeryüzü tehlikesiz deneyimleri sunmaya devam eden İş Bankası, arsıulusal çapta finans ve bankacılık alanındaki arz kredili yayınlardan biri olan Euromoney’nin düzenlediği Awards for Excellence ödüllerinde, Itidalli ve Gün Doğusu Avrupa’nın arz bol dijital bankası ödülüne müstahak görüldü.

Tarıma ciddi öncelikleri arasında meydan veren Banka, bu dönemde, uygulayım bilimi, para ve tarımı bütünleşmiş ederek yenilikçi mahsulat tevlit hedefiyle ilk Tarım İhtisas Şubesini hayata geçirdi.

Sosyal cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi ve karı girişimcilerin desteklenmesini anne prensipleri ortada belirleyen İş Bankası ayrıca, Konfedere Milletler’in dahi paydaşları arasında saha aldığı “Girişimde Eş Gücü” projesiyle bu alandaki inisiyatiflerine tıpkısı yenisini henüz ekledi.

Banka, sürdürülebilirlik odaklı stratejisinin tıpkı yansıması yerine, abuhava fazlalık ve toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı ilk olimpiyat niteliğindeki Paris 2024 Olimpiyat Oyunları amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi destekçisi oldu.

İş Bankası’na 483 milyon euro ve 257 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi

 

Tüccar, esnaf ve çiftçiler görüntülü görüşmeyle İş Bankası müşterisi olabiliyor

 

İş Bankası ve Vehbi Koç Vakfı’nın Gravite Girişimciliği Programı’na 6 hamle seçildi

 

Share: