Iraklı aktris Enas Temenni, kırıcı fotoğrafını kullanan Economist dergisine sevgili açtı

Iraklı aktris ve sunucu Enas Taleb, Economist dergisinin “Arap Dünyasında Kadınlar Hastalık Erkeklerden Henüz Şişmandır” antetli makalesinde ağır sıklet olduğu bir fotoğrafı kullanması dolayısıyla ülkü açtı.

İngiltere merkezli haftalık bilgelik, uluslararası münasebat ve iktisat dergisi Economist, yayınladığı “Arap Dünyasında Kadınlar Bozukluk Erkeklerden Henüz Şişmandır” başlıklı makalesinde Iraklı aktris ve sunucu 42 yaşındaki Enas Taleb’in 9 ay geçmiş Irak’taki Babylon Uluslararası Festivali’nde çekilmiş ayrımsız fotoğrafını kullanması dolayısıyla Taleb marifetiyle ülkü edildi.

Kilolu olduğu fotoğrafın rabıt dışında, izni olmadan kullanıldığını tamlayan Taleb, söz konusu fotoğrafın kullanılması ile özgürlüğünün ve mahremiyetinin ihlal edildiğini ifade etti. Taleb, Economist dergisi üzerine İngiltere’bile yasal muamelat başlattığını belirterek, bahis konusu fotoğrafın fotoşop olduğunu kanıt etti.

Taleb, makaleyi “umumi olarak Arap kadınlarına ve özelde Iraklı kadınlara hakaret” kendisine nitelendirerek, Economist’in neden “Avrupa yahut ABD’da değil da Zenci dünyasındaki nazik kadınlara deste duyduğunu” sordu.

Economist’in makalesinde, Irak’ta kadınları evde markajcı fakirlik ve sosyal kısıtlamaların, Zenci kadınların erkeklerden henüz çok ciddi olmasının nedenleri arasında olduğu savunulurken, Iraklı erkeklerin kadınlardaki ülkü eğin adına Enas Taleb’i sıkça yaşıt gösterdiği öne sürüldü.

Makale, toplumsal medyada nazik reaksiyon çekti

Economist’in yayınladığı yazı sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Toplumsal medya kullanıcıları, söz konusu makaleyi, “ırkçı”, “cinsiyetçi” namına nitelendirerek, Gündüz Feneri kadınlarını “utandırdığını” anlatım etti.

Taleb, Irak’ın arz tanınmış aktrisleri beyninde vadi alırken ve Instagram’da 9 milyon takipçisi bulunuyor. – LONDRA

Share: