İngiltere’nin zorlu haddinden fazla bölgesinde termometreler 35 dereceyi gösterdi

İngiltere’nin güçlü çok kesiminde gün ortası saatlerinde termometrelerin 35 dereceyi gösterdiği, aşırı ısıdam gelgel dalgasının etkisini yarın akşama kadar sürdürmesinin beklendiği bildirildi.

İngiliz Hava Bilgisi Müdürlüğünden (Met Office) yapılan açıklamada, özellikle ülkenin orta ve güney kesimlerini adeta kavuran çılgın yunak gelgel dalgasının etkisini yarın akşama kadar sürdürmesinin beklendiği belirtildi.

Ülkede geri şeb süresince metin çokça bölgede ortalama 20 santigrat rütbe seviyesinde “tropikal benzeri gece” yaşandığı, zaman birlikte 35 santigrat paye seviyesinin görüldüğü kaydedildi.

İngiliz Meteoroloji Müdürlüğü, bu hafta sonu için güney İngiltere’nin az daha kâffesi üzere hararet riskini “istisnai” seviyesinden “bildirme yüksek seviyeye” yükseltildiğini duyurmuştu.

Hava Bilgisi Müdürlüğü uzmanlarından Marco Petagna, ülkenin orta, güney ve şarki kesimlerinde coşkunluk riskinin çokça faziletkâr olduğunu belirtmişti.

İngiltere’de mukavemetli çokça bölgede imdi “kuraklık” var

İngiliz hükümeti, güzeşte İngiltere’nin cenup, orta ve gün doğusu bölgelerinde resmi olarak kuraklık car edildiğini duyurmuştu.

Çevre, Gıda ve Karye İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, akıbet 50 yılın en kurak yazının yaşanması nedeniyle İngiltere’nin yarısından fazlasının yağışsızlık statüsüne alınmasına değişmeyen verildiği bildirilmişti.

Açıklamada, İngiltere’nin 14 bölgesinden 8’inde susuzluk yaşandığı belirtilirken, bu bölgelerin Devon ve Cornwall, Solent ve Güney Downs, Site ve Güney Londra, Herts and Şimal Londra, Doğu Anglia, Thames, Lincolnshire and Northamptonshire, Garp Midlands olduğu ifade edilmişti.

“Hortum yasağı” genişliyor

Su dağıtım şirketi Yorkshire Water, 26 Ağustos’tan itibaren hortum yasağı namına tanıdık suyun kısıtlı kullanımının uygulanmasına başlanacağını bildirdi.

İngiltere’nin yer şişman akarsu ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağmur eksikliği nedeniyle ati haftalarda Londra’üstelik “hortum yasağını” (Muayyen tıpkısı akarsu şirketi aracılığıyla su kıtlığı sırasında makbul hortum kullanımına ait resmi hacir) infaz etmek zorunda kalabilecekleri konusunda uyarmıştı.

İngiltere’de içmece suyu sağlayıcı benzeri sair tedarikçi South East Water de Şehir ve Sussex’teki müşterileri amacıyla 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklayan ikinci tedarikçi oldu.

Thames Water, yağışsızlık nedeniyle talebin 25 yılın yeryüzü erdemli seviyelerine ulaştığını açıklamıştı.

Yer şeş suyu seviyeleri bu sene ilk defa ortalamanın altına düşmüştü.

Share: