İngiltere’de akçe çekmece işlemleri rekor kırdı

Postanın beraberinde bankacılık hizmetleri da sunan İngiltere Postanesi, orak ayı ayında nakit çekme işlemlerinin 801 milyon paunt ile rekor kırdığını duyurdu.

Akçe yatırma ve incizap işlemlerinin mecmu hacmi ise 3.3 bilyon paunt’e ulaştı, bu hacim kurumun 360 almanak tarihinde rekor teşekkül ediyor.

CNBC’nin haberine bakarak akçe çekimleri, haziranda aynı esbak yıla bakarak yüzdelik 8 artışla 744 sterlin’e, temmuz ayında ise yüzdelik 20 artışla 665 milyon sterlin’e yükseldi.

Para kurumu AJ Bell’den Laura Suter, yaptığı açıklamada akça kullanımındaki artışın tıpkı kol faktöre kapalı olduğunu belirterek, “Birincisi, henüz çok kayırıcı konaklamaya gittiklerinde nakit kullanıyor. İkincisi, postane enerji alımı işleyen müşterilere nakit şeklinde destek dağıtılmasına havari oldu ve üçüncüsü, insanlar bunu aynı bütçeleme yöntemi adına kullanıyor” dedi.

Postanenin yaptığı araştırmaya göre bu sene tatile çıkmayı planlayan İngiliz vatandaşlarının yüzde 71’i önceleri akça incizap yolunu yeğleme etti. Akıbet 5 yılda İngiltere’dahi tatil yapanların neredeyse üçte biri, üzerlerinde nakit para olmadığı üzere müşkül yaşadıklarını anlatım ettiler.

Orak Ayı ayında postane, hükümetten enerji faturaları üstüne destek almaya hak kazananlar amacıyla 600 binden aşkın nakit ödemeyi el işi koydu. Yapılan işlemin hacmi ise 90 milyon paunt’e ulaştı.

Enerji krizi nedeniyle İngiltere’birlikte enflasyon sabık aylarda çift haneli rakama yükselirken İngiltere Merkez Bankası, enflasyonun ilk teşrin ayında yüzdelik 13.3 ile zirve yapmasını ve 2023’ün iri bölümünde efdal seviyelerde kalmasını bekliyor.

İngiltere’birlikte yıpranmamış nema artış sinyali

 

İngiltere’da iş bırakımı oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB nema oranını 50 temel puan artırdı

 

Share: