İngiltere Kralı Charles ile Başvekil Truss ortada “iklim zirvesi” gerginliği! Charles’e müsaade çıkmadı

İngiltere’da Ece Elizabeth’in ölümünün arkası sıra göreve gelen Kral 3. Charles ilk elverişsiz dışı ziyaretine hazırlanıyordu. Charles, Cop27 iklim zirvesine katılarak Mısır’da ayrımsız konuşma gerçekleştirecekti. İddialara bakarak bu ziyaret Başbakan ve Kral arasında gerilim yarattı.

TRUSS, CHARLES’A İZİN VERMEDİ

Başvekil Truss,Mısır’a her an zirvede müracaat yapacak olan Charles’a gitmemesi üstüne tavisyede bulundu. Charles’ta bunun üstüne zirveye katılmama kararı aldı. Charles, geçtiğimiz ay yazboz tahtası çıkmasından evvel, herhangi bir sene gerçekleştirilen konferansa katılacağını belirtmişti. Kral, sabık seneki COP27 zirvesine Kral Charles kümeli, Kraliçe II. Elizabeth bile videoteyp konuşma aracılığıyla tıpkısı müracaat yapmıştı.

”GİTMESİNE UMARIM İZİN VERİLİR”

Muhafazakar Milletvekili Tobias Ellwood konuya ilişkin toplumsal medya hesabından benzeri izah yaptı. Ellwood, “sağduyunun bilge olacağını” ve Kral’ın Mısır’a gitmesine müsaade verileceğini umduğunu söylerken Kral Charles’ın kasaba ve abuhava değişikliği üzerine dünya çapında istinkâf etmek mahsus tıpkısı patırtılı olduğunu belirtti ve “Onun katılımı İngiliz delegasyonuna ciddi bire bir otorite sağlayacaktır” dedi.Share: