Ilbay Balcı: “Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon koyun yüklemek”

Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Saz Şairi Balcı, ‘Köyümde sürdürmek üzere tıpkısı sürü nedenim var’ projesi bünyesinde 693 mahalle muhtarıyla bire bir araya gelerek, projenin detaylarını ve faizsiz koyun desteğini anlattı.

Uygulama Oteli’nin konuşma salonunda planlı toplantıda mütekellim Ilbay Şair Balcı, muhtarların kendileri için çokça majör olduğunu belirterek, kucak projesinde muhtarlara iri güçlük düştüğünü ifade etti. Ilbay Balcı, “Muhtarlar bizim köylerdeki, mahallelerdeki gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız. Devletle budun arasındaki köprüdür. Devletin parçalanmamış potansiyeliyle, imkanlarıyla millete bakım için ahzetmek isteyen tıpkısı aileyiz. Van’ı seviyoruz. Yılmadan yorulmadan banane demeden, sıkıntı üretmeden, aşkla, şevkle, canla, başla Vanlı hemşehrilerimizin yaşamlarına dokunacağız. Van’a hizmet etmek hepimiz amacıyla bir şereftir” dedi.

“Hedefimiz ayrımsız yılda 10 bin aileye toplanmış 1 milyon kucak yıkmak”

Çiftçilere yönelik başlatmış oldukları faizsiz emniyet imkanını muhtara anlatan Vali Ozan Balcı, şöyle konuştu:

“Şu dakika çiftçilerimize yönelik başlatmış olduğumuz koyun projelerimiz ile muvaffakiyetsiz faizli, 1 yıl ödemesiz, çiftçimizin tercihine bakarak 7 yahut 5 yıl vadeli itimat imkanı sunuyoruz. Bir Tane yiyecek bankanın kara listesinde olmamak gerekiyor. 2 kefil ile 200 bin liraya büyüklüğünde rate ürem, 200 bin liradan aşkın olunca birlikte yüzdelik 3 yahut 4 repo uygulanacaktır. Bu projeyi köylümüze siz muhtarlarımızın anlatması gerekmektedir. Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon kucak yöneltmek. Bu projeyi çokça önemsiyorum. Çiftçilerimiz krediyle aldıkları koyunla temas hak kayıpları birlikte olmayacaktır. Koyunları tığ değil, siz kendiniz alacaksınız zaten. 6 ile 24 kamer aralığında koyun olacak. Siz kendiniz koyunu bulup, veterinerlerimize bildireceksiniz. Veterinerlerimiz bankaya ‘uygundur’ raporu verdikten sonra paranız yatacak. Kulağında küpesi olacak ve sigortalı olacak koyunlar. Antrparantez bu projeden yararlanan hemşehrilerimizin veterinerlik hizmetlerini bile biz Van Büyükşehir Belediyesinden karşılayacağız. Ayrıca çiftçilerimizin arazide hayvanlarını sulamak amacıyla kullandığı sıvatların kurumları da bitmeme edecek. Pergola desteklerimiz bile olacak. Tarımsal sulamalarını üstelik biz yapacağız. Hiçbir çiftçimizin kafasında bire bir kararsızlık olmasın. Bu projeyle şu dakika 3 milyon olan koyun sayımız 5 yıl bilahare 8 milyon olacaktır. Bu projede önce 100’e giren köylerimize dahi armağan namına hizmette öncelik vereceğimizi izah etmek istiyorum.”

Mahallelerin içmece suyu ile müteallik sorunlarına birlikte değinen Vali Balcı, “Öncelikle cazibeli sular halledilecek. Çekimli isale hattı yoksa istikşaf sistemlere geçilecek. İlla kim eksiğimiz vardır. Bu birlikte teknik sorunlardır. Bunu afişe etmek istiyorum kim içmece suyu sıkıntımız bulunmayan. gelişmemiş sorunların bile 1 yıl içerisinde tamamını bitireceğiz. Bu noktada üstelik muhtarlarımız işi izlem edecektir. Vatandaşlarımıza dimdik su içireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşımızın müfit duası bizimle olsun, bu bize yeryüzü şişman gücü verir”

Tarıma mail deste duyduğunu anlatan Balcı, “Mahallelerimizde sonuç fidesi desteklerimiz olacak. Hangi bölgede ne ürün yetişiyorsa o bölgedeki muhtarımız taleplerini ilçe tarım müdürlüklerine iletecekler. Semere dikilecek yerlere ürün dikeceğiz. Çok cüzi tıpkı değer ile semere fidelerini dağıtacağız. Meyvelerimizin aynı kısmını güzün benzeri kısmını da ilkbaharda dikeceğiz. Bunların beraberinde arıcılığa bile desteklerimiz olacak. Güz döneminde yaklaşık 50 milyon TL mesabesinde sertifikalı döl desteğimiz olacak. Bunun da yüzdelik 25’ini siz ulama payı adına vereceksiniz. Biz da izzet olarak yüzdelik 75’ini karşılayacağız. Bu projeden bile kestirmece 10 bin çiftimizin faydalanmasını bekliyoruz. Kırsal hizmetlerde da tarımsal çalışmalarımız devam edecektir. Vatandaşımızın yararlı duası bizimle olsun, bu bize sunma şişman gücü verir” diye niteleyerek konuştu.

Milletvekillerinin bile birer danışma yaptığı derinti, çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Toplantıya Ilbay Saz Şairi Balcı, Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdullahat Arvas, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, ofis başkanları gelgel müdürleri ve muhtarlar katıldı. – VANShare: