Icra Vekili Üzüntülü: “İstihdam edilen avrat sayımız 10 milyona yaklaştı”

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, “2002 yılında istihdam edilen eş sayımız 6,1 milyon iken yüzdelik 64 civarında benzeri artışla bugün bu nicelik kısaca 10 milyona yaklaştı” dedi.

Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde bulunan ve kentteki kadınlara dirimsel ve istihdam alanı oluşturacak, sosyal hizmetlere erişimi artıracak Karaağaç Sosyal Hayat Merkezi’nin açılışında konuşan Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Acılı, “Bakınız, 2002 yılında istihdam edilen kadın sayımız 6,1 milyon iken yüzdelik 64 civarında tıpkısı artışla zaman bu misil kestirmece 10 milyona yaklaştı. Özge yandan kadınlar dahi artık istihdamda yer almanın beraberinde istihdam oluşturmaya çalışıyorlar. Girişimci gelmek ve özlük işlerini dayamak istiyorlar. Bu çerçevede Türkiye’nin toplumsal ve konuşu gelişmesine katkıda bulunan, ekonomik ayar oluşturan avrat müteşebbis sayısının artırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi sonuç etap kocaman. 2022 yılı önceki çeyrek altın verilerine bakarak, işveren ve özlük nam ve hesabına çalışanlar içindeki avrat oranı yüzdelik 16,7” dedi.

Bakan Kederli, “Bu noktada, avrat istihdamını ve girişimciliğini daha mübarek arkaç ifade etmek için yaptığımız terbiye programlarımız dahi iri bandaj görüyor. Bakanlığımızın İl Müdürlüklerinin koordinasyonunda mali konuların ve risklerin anlaşılması, kadınların hesaplı hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar için farkındalığın artırılması amacıyla Mali Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Seminerleri devam ediyor” ifadelerini kullandı. – EDİRNEShare: