Icra Vekili Soylu: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde saat 18.57’de hareket ve talih tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Mevki genelinde gerçekleştirilecek, ‘Çök-Numara-Tutun’ ve Tahliye Tatbikatı öncesi açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bu yıl, ‘Afet Tatbikat Yılı’nı tamamlamak amacıyla bu ayın sonu itibariyle bütün 94 bin tatbikat yaptık. Ayın 12’sinde, Düzce Depreminin yıl dönümünde saat 18.57’üstelik bire bir hareket ve mutluluk tatbikatı gerçekleştireceğiz” dedi.

Ülke genelinde 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depreminin yıl dönümde gerçekleştirilecek, Sarsıntı Anı ‘Çök – Dolap – Tutun’ ve Tahliye Tatbikatı öncesi, yurt genelindeki Emniyet ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne merbut yaklaşık 2 bin 97 binada 850 bin kişinin katılımıyla hareket tatbikatı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun katılımıyla Cebeci Şehir Kız Öğrenci Yurdu’nda saat 21.00’bile başlatılan tatbikatta öğrencilere sarsıntı anında neler yapılması gerektiğini dayalı bilgiler verildi.

” Türkiye, afetle ilişik herkesin yapacağı görevi hatırlatan planları sağlamaktadır”

Tatbikat sonrası açıklamalarda mevcut İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye; ister afetlere tedarik, gerek çabucak, öncesinde ve sonrasında yapılabilecekler üstüne sivil yahut resmi hep unsurları harekete geçirebilecek herkesin yapacağı görevi hatırlamakta, hem da planlar çerçevesinde bunu sağlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada bu konuda genişlik önde gele ülkelerden birisiyiz”

Türkiye’nin tatbikat üzerine öncü ülkeler arasında geldiğini belirten Vekil Soylu, “Dünyada bu konuda sunu önde gele ülkelerden birisiyiz. Elden kendimiz üzere değil, etrafımızdaki coğrafya üzere de amade olan benzeri Türkiye fotoğrafı çiziyoruz. Geçen yıl ‘Afet Yetişek Yılı’ydı. 56 milyon vatandaşımıza ulaştık. Bu sene, ‘Afet Tatbikat Yılı’nı tahsis etmek amacıyla bu ayın sonu itibariyle bütün 94 bin manevra yaptık. Türkiye’bile ilk kez yapılan tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Rastgele facia ve tatbikat bizi farklı bir şeylere hazırlıyor. Celal adına bizim yapmamız gereken vatandaşlara genişlik mürebbi bilgileri isnat etmek, onları uyarmak ve vatandaşlarımızın benzeri facia çabucak ne yapması gerektiğini çocukluğundan itibaren öğrenebileceği tıpkısı anlayışı ortaya koymaktır” ifadelerini kullandı.

“Düzce Depreminin yıl dönümünde saat 18.57’bile tıpkısı zelzele ve mevki tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Mevki genelinde gerçekleştirilecek tatbikata yönelik hazırlıkların devam ettiğini aktaran Bakan Soylu, “Ayın 12’sinde, Düzce Depreminin yıl dönümünde saat 18.57’dahi tıpkısı sarsıntı ve mutluluk tatbikatı gerçekleştireceğiz. Burada, Türkiye’deki kamu yurtlarda kestirmece 2 bin 97 binada 850 bin mektepli. Çalışan ve yöneticilerle alay malay tıpkısı tatbikat yapıyoruz. Afetlerle ilgilendiren altyapılarımızı hazırlıyoruz. Üniversitelerle hareket birliklerimiz sonuna kadar bitmeme ediyor. STK’ları akredite ediyoruz. Amme kurumları, sendikalar yahut sivil topluluk kontrol kurtarma gibi hepsinin aynı afette ne bölgede nerede görev alacaklarını tertip etmiş durumdadırlar” şeklinde konuştu.

“Biz, olayın önceki sıcaklığında bilcümle birlikte sahada milletimizle birlikte görünmek istiyoruz”

Devletin seçkin tür durumda halkının yanı sıra olduğunu hatırlatan Icra Vekili Soylu, ” Herhangi Bir molekül bir adımla başlar. İnşallah bunu bütün bu arada gerçekleştireceğiz. Ati nesillerimize bırakacağımız miraslardan birisi üstelik afetler karşısında zahir davranacağımızdır. Elbette elan sonra halk birliğiyle cereyan edeceğimizdir. Eskiden afetlerde mikrofonlar insanlara uzatıldığında ilk tamam, ‘Nerede bu devlet’ olurdu. Cumhurbaşkanımızın yönettiği bu ülkede ise ‘Allah bu devletten razı olsun’ denildi. Bir Vakitler devletin yöneticileri fenomen soğuyunca giderdi. Oysaki tığ, olayın geçmiş sıcaklığında bütün birlikte sahada milletimizle alay malay doğmak istiyoruz” dedi.

Kasapoğlu: “Bu tatbikatlardaki temel amacımız bu bilincinin var olması ve bu süreçlerin yönetimine yönelik benzeri hazırlığın ve tecrübenin söz konusu olması”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise eksiksiz ülkede tıpkısı afete hazırlık anlayışı düşünmek istediklerini kaydederek, “Bu tatbikatlardaki anne amacımız bu bilincinin var olması ve bu süreçlerin yönetimine müteveccih tıpkısı hazırlığın ve tecrübenin söz konusu olması. Alelhusus 2022 yılı hepinizin malumu tatbikatlar yılı namına car edildiği amacıyla sunma şümullü tatbikatı birlikte Türkiye’nin yurtlarında akdetmek bu zaman kader oldu. Özellikle seferberlik çabucak yurtlarımızdaki öğrencilerin ihtar alarmı ile gelişigüzel ayrımsız tedarik süreçleri ve bu süreçleri sonrasında yapılması gerekenler çok tafsilatlı tıpkı eğitimle gerçekleşti ve hele cuşiş ve farklı durumlara yönelik kendisine doğrusu var olan tatbikatlar ve bunla ilgilendiren tedbirlerimizde bilcümle bahis konusu” şeklinde konuştu.

“Süreci yönetmek seçme şeyin başında geliyor”

Yapılan tatbikatların önemine değinen Vekil Kasapoğlu, “Özellikle öğrencilerin ve yurtlarımızda ki faaliyet arkadaşlarımızın bu konuda ki bilinci ve bu süreçlere hazırlığı o ajanda atfetmek açısından kritik bir öneme sahip ve bugünkü ‘Çök kapan ve tutun’ uygulaması ile alay malay bu muvaffakiyetli bir tatbikatla gelişigüzel Cenabıhak esirgesin hakeza ayrımsız durumla karşılaşıldığındaki süreç yönetimi daha beceri ve henüz hafif sağlayacak. Depremden sakınmak ayrımsız kıran bilinci ve bu bilince sahip olmak soğukkanlılığı ve süreci tedvir etmek herhangi bir şeyin başında geliyor. İnanıyorum kim bundan sonraki çalışmalarımızda içişleri bakanlığımızın AFAD’ın öncülüğünde bu bilinci hep dinamik destekleme konusunda gayretlere bitmeme edeceğiz” ifadelerine saha verdi.

Tatbikat öncesi Cebeci Kent Kız Öğrenci Yurdu’nda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van’dahi mevcut öğrenci yurtlarıyla etkili bağlantı kuruldu. Programda Vekil Soylu ve Kasapoğlu’nun beraberinde İçişleri Vekil Yardımcısı İsmail Çataklı, Ankara Valisi Vasip Delicesine ve AFAD Başkanı Yunus Sezer düzlük aldı. – ANKARA

Share: