Icra Vekili Soylu: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’de deprem ve mutluluk tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Vekil Aristokrat: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’da deprem ve büyüklük tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Aristokrat: “Bu sene, Facia Tatbikat Yılı’nı ilhak etmek üzere bu ayın sonu bakımından hep 94 bin manevra yaptık”

Mutluluk genelinde “Çök-Al-Tutun” ve Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi

ANKARA – Mutluluk genelinde gerçekleştirilecek, Çök-Sistem-Tutun ve Tahliye Tatbikatı öncesi açıklamalarda kâin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu sene, Kıyamet Manevra Yılı’nı tahsis etmek amacıyla bu ayın sonu bakımından mecmu 94 bin manevra yaptık. Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’dahi tıpkısı zelzele ve ülke tatbikatı gerçekleştireceğiz” dedi.

Büyüklük genelinde 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depreminin sene dönümde gerçekleştirilecek, Sarsıntı Yadigâr “Çök-Tertibat-Tutun” ve Boşaltma Tatbikatı öncesi, ensiz genelindeki Yüreklilik ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne vabeste kestirmece 2 bin 97 binada 850 bin kişinin katılımıyla zelzele tatbikatı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla Cebeci Site Kız Öğrenci Yurdu’nda saat 21.00’de başlatılan tatbikatta öğrencilere hareket simultane neler yapılması gerektiğini dayalı bilgiler verildi.

” Türkiye, afetle ait herkesin yapacağı görevi hatırlatan planları sağlamaktadır”

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye; lüzumlu afetlere hazırlık, ister anında, öncesinde ve sonrasında yapılabilecekler üzerine sivil yahut resmi bütün unsurları harekete geçirebilecek herkesin yapacağı görevi hatırlamakta, hem birlikte planlar çerçevesinde bunu sağlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada bu konuda yer önde gelen ülkelerden birisiyiz”

Türkiye’nin manevra konusunda öncü ülkeler arasında geldiğini söyleyen Nazır Aristokrat, “Dünyada bu konuda en önde gele ülkelerden birisiyiz. Vakit Kaybetmeden kendimiz üzere değil, etrafımızdaki coğrafya üzere bile amade olan benzeri Türkiye fotoğrafı çiziyoruz. Güzeşte yıl ‘Afet Terbiye Yılı’ydı. 56 milyon vatandaşımıza ulaştık. Bu sene, ‘Kıyamet Manevra Yılı’nı bağlamak için bu ayın sonu bakımından mecmu 94 bin manevra yaptık. Türkiye’de ilk kez yapılan tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Herhangi Bir facia ve tatbikat bizi farklı bir şeylere hazırlıyor. Ihtişam olarak bizim yapmamız gereken vatandaşlara arz eğitici bilgileri yöneltmek, onları uyarmak ve vatandaşlarımızın tıpkı kıran çabucak hangi yapması gerektiğini çocukluğundan itibaren öğrenebileceği tıpkı anlayışı ortaya koymaktır” ifadelerini kullandı.

“Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’bile aynı zelzele ve devlet tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Mutluluk genelinde gerçekleştirilecek tatbikata yönelik hazırlıkların devam ettiğini aktaran Nazır Aristokrat, “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’de tıpkısı deprem ve devlet tatbikatı gerçekleştireceğiz. Burada, Türkiye’deki kamu yurtlarda kısaca 2 bin 97 binada 850 bin mektepli, çalışan ve yöneticilerle alay malay benzeri manevra yapıyoruz. Afetlerle ilişik altyapılarımızı hazırlıyoruz. Üniversitelerle gelişim birliklerimiz sonuna büyüklüğünde bitmeme ediyor. STK’ları akredite ediyoruz. Kamu kurumları, sendikalar yahut sivil cemiyet kontrol istirdat gibi hepsinin tıpkı afette hangi bölgede nerede görev alacaklarını tanzim etmiş durumdadırlar” şeklinde konuştu.

“Tığ, olayın önce sıcaklığında bütün gelişigüzel sahada milletimizle birlikte girmek istiyoruz”

Devletin gelişigüzel soy durumda halkının yanında olduğunu hatırlatan Vekil Soylu, “Gelişigüzel öz bire bir adımla başlar. İnşallah bunu bilcümle bu arada gerçekleştireceğiz. Ati nesillerimize bırakacağımız miraslardan birisi de afat karşısında elbette davranacağımızdır. Bittabi elan sonradan halk birliğiyle hareket edeceğimizdir. Eskiden afetlerde mikrofonlar insanlara uzatıldığında önce tam, ‘Nerede bu büyüklük?’ olurdu. Cumhurbaşkanımızın yönettiği bu ülkede ise ‘Allah bu devletten razı olsun’ denildi. Bir Vakitler devletin yöneticileri fenomen soğuyunca giderdi. Oysa tığ, olayın önce sıcaklığında bütün gelişigüzel sahada milletimizle gelişigüzel kalkışmak istiyoruz” dedi.

Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van’da kâin öğrenci yurtlarıyla etkin angajman kuruldu. Programda Icra Vekili Aristokrat’nun birlikte İçişleri Icra Vekili Yardımcısı İsmail Çataklı, Ankara Valisi Vasip Atmaca ve AFAD Başkanı Yunus Sezer düz aldı.

Share: