Icra Vekili Nebati: Yurt sektöründe olağan dışı denk artışlarını merceğe aldık

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Taşınmazlar sektöründeki sıra dışı kıymet artışlarını yakından izleme ediyoruz, konuyu adese altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız” dedi.

Bakan Bitkisel, yaptığı mukayyet açıklamada, yurt sektöründe sıra dışı kıymet artışlarına müteveccih şümullü mesai başlatıldığını belirtti. Nebati, değer artışına hastalık olan etkenlerin yegâne tek incelendiğini; mali, mali, tapu ve taşınmazlar zar kent verilerinin incelendiğini, çözümleme ve yorum çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü kaydetti.

Bakanlıkça açıklanan, konuya ilişkin yapılan icraat ise şöyle:  “Gayrimenkul zar siteleri aracılığıyla taşınmazlar sektöründe denk artışı ve enflasyona faktör olan etkenlerin belirleniyor. Eğreti bedel artışı yaparak sunma rica dengesini bozan, enflasyona amil vererek piyasayı inatçı etkileyen, ev satışında elde ettiği geliri akla yatkın beyan etmeyen kişiler ve firmalar belirleme ediliyor. Enflasyonist müstevi yaratan ve vergisel yükümlülüklerini adına getirmeyen mahiyet ve tüzel eşhas için muktezi muamelat başlatılması üzere ilişik kurumlara bilgiler iletiliyor. Yurt sektöründe hayatiyet gösteren ve büyüklük çapında emlak ilanı veren emlakçılara müteveccih hesaplı riziko analizi ile alay malay yapılan tespitler sonucu vadi denetimlerine bile başlanıldı. Icraat neticesinde, emlak piyasasında çatı yaratıcı, hane satışlarından elde ettiği gelirini bildirme dışı bırakan veya nakıs beyanda bulunan, ilkin tapu harcı tevessül etmek amacıyla vergisel yükümlülüklerini hesabına getirmeyen isim ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi.”

Share: