Icra Vekili Kederli: Buğulu çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz

AİLE ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, “Tezyifkâr aile tipi’ huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Su Kederli, bakanlığın huzurevlerine ilgilendiren mukayyet izah yaptı. Projeler hakkında bilgelik veren Icra Vekili Izdıraplı, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘avlu tipi’ ve ‘küçük ocak tipi’ proje görünmek amacıyla 3 değişik kategoride tasarlanıyor. ‘Site tipi’, bakıma gerekseme duyan ve bedenî fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza hizmet çevirmek amaçlı yerine tasarladığımız tıpkısı yaşlılar yurdu modelidir. ‘Avlu tipi’ni günlük işlerini zat başına hesabına getirebilen ve fiziksel hareketliliğe imdi gerekseme duyan yaşlılarımız üzere planladık. Bu nüsha, demans gibi kognitif fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelen yaşlılarımız üzere özel tasarlandı. ‘Oldukça ev tipi’ modelimizde ise bağımsız akım edebilen ve zat işini kendisi yapabilen, elektronik sülale aletlerini kullanabilen ve afiyet açısından sürekli gözetime gerekseme duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilgilendiren hayat alanlarında günlük hayatlarını sürdürmelerine imkân tanınıyor” dedi.

‘YAŞLILARIMIZ KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLİYOR’Icra Vekili Üzüntülü, Çeltek, Tokat ve Zonguldak’ta ‘avlu tipi’ mimariyle düşünülmüş buğulanmış hizmet kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise ‘küçük familya tipi’ mimariyle düşünülmüş kuruluşların bakım verdiğini belirterek, “2+1 (2 akak odası, 1 ortak mağaza, aş damı, banyo ve abdesthane) ve 1+1 (1 yatak odası, 1 kuma salon, mutfak, banyo ve tuvalet) şeklinde tasarlanan ‘küçük familya tipi’ modelimizde 2 yaşlımız birlikte kalabiliyor. Çiftlerimiz tarafından çıktı yeğleme edilen ‘küçük karı tipi’ huzurevlerimizde buğulu çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Özlük evlerinde üzere yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız kullanılmamış arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise keyifli sıra geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.’13 BİN 687 YAŞLIMIZA BAKIM HİZMETİ SUNUYORUZ’Nezaret olarak yaşlılara hizmetlerinin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Icra Vekili Acılı, şunları kaydetti: “Yaşlılarımıza canlı kurumlarda değil, özlük ortamı zarfında bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını daha birlikte kolaylaştıracak şartlar altında devam edebilmesine yönelik bir anlayışla bakım veriyoruz. 2022 yılı Eylül ayı bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza yatılı kurumsal bakım hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız de Bakanlığımıza mecbur huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Nezaret yerine ülkemizin artan buğulu nüfusunu göz önünde bulundurarak, 2023 sene sonuna kadar 7 leyli hizmet kuruluşu ve 5 nehari bakım ve aktif yaşam merkezini hizmete açacağız.”

Share: