Icra Vekili Ersoy: Hususi müze açılışı onayında rekor kırdık

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2020’dahi 26, 2021’bile 29 nüsha özel müze açılışına icazet vererek ulaştığımız rekoru; 2022 yılında daha ekim ayında olmamıza karşın 32 kullanılmamış hususi müze onayıyla kırmış durumdayız. Zaman itibarıyla hususi müze sayımız 351 olmuştur” dedi.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, ‘Başkent Ekin Yolu Festivali’ kapsamında Ankara’nın Altındağ ilçesinde müze ve işporta ziyaretlerinde bulundu. Bakan Ersoy, önceki olarak Hacı Bayram Veli Müzesi’nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Ersoy, Hacı Alay-ı Veli’yi anarak sözlerine başladı. 20 yılda müzecilik alanında büyük başarılar elde edildiğini söyleyen Ersoy, “Kültürel mirasımızın korunması amacıyla çetin adımlar attık. Gelişen ve mütebeddil müzecilik anlayışının gereksinimlerini en son düzeyde karşılayan kullanılmamış müzeler açarken, kâin müzelerimizi bile bu doğrultuda yeniledik. Neticede binasından teşhirine, sunduğu imkan ve hizmetlerden planlı eğitim bilimi çalışmalarına büyüklüğünde müzelerimiz, dürü üzerine bergüzar alan ve benzer gösterilen kurumlar haline geldi. Memnuniyetle rapor ediyorum kim Türkiye, müzecilikte garaz belirleyen avangart ülkeler ortada yerini almıştır” diyerek konuştu.

Müzeciliğin gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla hususi müzelerin önemine ilgi çeken Ersoy, “Hususi müzecilik faaliyetlerine dahi bindi veriyoruz. Son yıllarda hususi müze sayısında gerçekleşen artma, bunun aynı sonucudur. Bakınız; 2020’üstelik 26 nüsha, 2021’bile 29 adet özel müze açılışına müsaade vererek ulaştığımız rekoru, 2022 yılında henüz teşrinievvel ayında olmamıza karşın 32 yeni hususi müze onayıyla kırmış durumdayız. Zaman itibarıyla hususi müze sayımız, 351 olmuştur. Bugüne kadar farklı illerimizde birçok özel müzemiz bakanlığımızca taltif edilmelerinin yanı sıra ‘Avrupa Konseyi Müze Ödülü’, ‘Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’, ‘Hars ve Hanek Hususi Ödülü’, ‘Avrupa Müze Forumu Silletto Ödülü’ ve ‘Avrupa Birliği Kültürel Bırakıt Balaban Ödülü’ olmak üzere bu alanın bildirme etkili uluslararası ödüllerine layık görülmüşlerdir. Bu alım hepimizindir” dedi. ÇOCUKLARLA ‘KARAGÖZ VE HACİVAT’ OYUNUNU İZLEDİ

Vekil Ersoy, Somut Sıfır Kültürel Miras Müzesi’nde çocuklarla bir araya gelerek, ‘Karagöz ve Hacivat’ oyununu izledi. ‘Meydan’ etkinlikleri kapsamında Beypazarı Belediyesi’ne ilişkin standı görüşme fail Ersoy, yerel ürünleri inceledi ve seğmen ekibinin gösterisini izledi. ‘Sandık Sepet Ankara: Literatür ve Kültürel Bırakıt Etkinliği’ne birlikte katılan Ersoy, çocuklarla sohbet yazar foto çektirdi. Bakan Ersoy, Ankara Kalesi çevresindeki sergileri görüşme ederek eserleri inceledi. Erimtan Kazı Bilimi ve Hanek Müzesi’ni dahi görüşme eden Ersoy, burada sergilenen Vuzuh Güler’in fotoğraflarını inceledi, fotoğraflar ve hikayeleri karşı vukuf aldı. Sözcük Müzesi’ni üstelik mülakat fail Ersoy, serencam yerine Türkpusat Anadan Görme Cidal Pusatları Müzesi’nde tığ, teber, ok ve keman kabil silahları inceledi.

Share: