IAEA ekipleri, Zaporijya’da incelemelerde bulunacak

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) aracılığıyla yapılana açıklamada, aynı ekibin çolpa saldırılar zımnında bugün Ukrayna’daki Zaporijya nükleer santralinde incelemelerde bulunacağı ifade edildi. IAEA Umumi Müdürü Rafael Grossi, “Saldırılar, santraldeki kilit nükleer asayiş sistemleri üstünde direkt tıpkısı tartı yapmadı amma kırıcı ayrımsız şekilde yakındı. Kilometrelerden değil metrelerden bahsediyoruz” dedi.

IAEA tarafından güzeşte yapılan yazılmış açıklamada, Umum Müdür Rafael Mariano Grossi’nin, Ukrayna’nın Zaporijya Çekirdeksel Santrali (ZNPP) sahasına yapılan saldırılarla ilgilendiren açıklamalarına meydan verildi. Grossi, tekrarlanan bombardımanın binalara, sistemlere ve ekipmanlara engel verdiğini bunun beraberinde gâh patlamaların de reaktörlerin yakınında meydana geldiğini belirtti. Grossi, saftirik bombardımanı, şu anda bire bir cenk bölgesinin ortasında bulunan Avrupa’nın yeryüzü iri nükleer santrali üzere tıpkı apayrı ‘kıl payı kurtulma’ olarak nitelendirdi.

“ATI SEFERE BU BÜYÜKLÜĞÜNDE ŞANSLI OLMAYABİLİRİZ”

Grossi, ZNPP’yi destek olmak ve Ukrayna’daki bulunan çarpışma sırasında aynı çekirdeksel kazayı engelletmek üzere ivedi önlemler alınması çağrısını tekiden, “Gizil adına korkulu ayrımsız nükleer görüngü olmadığı amacıyla tıpkı yol henüz şanslıydık. Ati sefere bu kadar şanslı olmayabiliriz. Gelecek seferin olmamasını çıkarmak için elimizden mevrut her şeyi yapmalıyız. Tesisteki kilit nükleer güvenlik sistemleri üstünde aracısız tıpkı bastırık olmamasına karşın bombalama ağır sıklet tıpkı şekilde onlara yakındı. Kilometrelerden değil metrelerden bahsediyoruz. ZNPP’yi ki bombalıyorsa, balaban riskler alıyor ve birçok insanın hayatıyla kumar oynuyor” ifadelerini kullandı.

CAN KAYBI BİLDİRİLMEDİ

Radyoaktif atık ve depolama binası, reaktörlerden birine revan tıpkı cıvıltı kablosu birlikte dahil tutmak amacıyla yönetimin biraz yerde hasar bildirdiği rapor edilen açıklamada, sahadaki ışınım seviyelerinin normal kaldığı, bombardıman sırasında birkaç posta baypas bırakılan ZNPP’nin harici ciddi kaynaklarının etkilenmediği ve birey kaybı bildirilmediği belirtildi.

Açıklamada, IAEA uzmanlarından oluşan tıpkı ekibin amatör saldırılar dolayısıyla zaman santralde incelemelerde bulunacağı belirtildi.

Share: