Hürriyetçi Eğitim Bilimi-Sen Samsun Şubesi: “Meslektaşlarımıza Yersiz Öğretmen, Plaçkacı Hoca ve Maniple Hoca Unvanlarını Verenleri da Unutmayacağız”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Hürriyetçi Terbiye-Sen Samsun Temsilciliği Öğretmenlik Çığır Kanunu’nun baştan düzenlenmesini istedi. Sendikanın Samsun Temsilcisi İrfan Ay “Yedi farklı statüde, öğretmen istihdam modeli kabul edilemez. Bu süreçte Delege mesleğini yürütme eden meslektaşlarımıza boş hoca, plaçkacı hoca ve maniple hoca unvanlarını verenleri dahi unutmayacağız” dedi.

Hürriyetperver Terbiye-Sen Samsun Temsilciliği öğretmenlik meslek kanunun baştan düzenlenmesi üzere Samsun’da İlkadım Duman İskelesi uğrunda mazi bire bir basın açıklaması yaptı.

“BUGÜN BURAYA, YERE DÜŞEN MESLEKİ İTİBARIMIZI, YERDEN KALDIRMAYA GELDİK”

Hürriyetçi Eğitim Bilimi-Sen Samsun temsilcisi İrfan Kamer’ın yaptığı izah şöyle:

“Samsun Temsilcisi bugün burada, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a önce adımını atarak, özgürlük ateşini yaktığı, istiklal güneşinin doğduğu, Duman İskelesi’nden, şu saatlerde eskimemiş teşri dönemini için toplanan TBMM’ye, düzentileme barışını bozan bu kanunun, baştan düzenlenmesi amacıyla geldik. Bugün buraya, yere sakit mesleki itibarımızı, yerden kaldırmaya geldik. Günlerdir öğretmenlerin yükselen feryatlarını duymayan, adeta sağır ve dilsiz olan, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’na, Türkiye Şişman Millet Meclisi’ne ve bu ülkeyi başöğretmen siyasetçileri üstelik yetiştiren kavrama ordusu yerine, sesimizi duyurmaya geldik.”

“KANUNUN KAPSAMI KARİYER BASAMAKLARI SINAVI VE 3600 ILIŞIK SES SEDA DÜZENLEMESİNDEN İBARETTİR”

“2 Eylül’da Ankara’üstelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uğrunda, basın açıklaması yaparak dilekçelerimizi Bakanlığa verdik. Manisa’dan güvercinle bilgi yolladık. Kayseri Erciyes Dağı’ndan dumanla bilgelik gönderdik. Adana ve Tokat’tan haykırdık. Bütün milletvekillerine mektup yazdık. Bugün Kahramanmaraş, Kocaeli ve buradan sıkıntılarımızı akman Türkçemiz ile İşaret Dili ve Mors Alfabesi ile Braille Alfabesi ile yeniden gene anlatıyoruz. Bizim sıkıntılarımızı bağışlamak, taşımak istemeseler üstelik bilcümle bildirişim kanallarını deneyerek sesimizi sıkıntılarımızı duyurmaya bitmeme edeceğiz. Yaklaşık tıpkı milyon öğretmeni ait Muallimlik Patika Kanunu, 12 husus ve arızi aynı madde kalkmak amacıyla toplanmış 13 maddeden ve hoppadak bire bir buçuk sayfadan oluşmaktadır. Yasa o büyüklüğünde çabuk çıkarılmıştır kim paydaşların görüşü alınmamış, çalakalem yazılan yasa metninde formel aynı bütünlük bile bulunmamaktadır. Kanunun kapsamı kariyer basamakları sınavı ve 3600 melfuf koku düzenlemesinden ibarettir. Öğretmenlerin 60 almanak özlemini sona erdirmekle övünen Vekâlet, bu kanunda yetişek çalışanlarına sıkı ilgili hiçbir aranjman getirmemiştir.”

“YEDİ FARKLI STATÜDE, HOCA İSTİHDAM MODELİ KABUL EDİLEMEZ”

Hürriyetperver Terbiye-Sen temsilcisi İrfan Kamer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğitim Bilimi çalışanlarının bir bilcümle olduğunu unutan Vekâlet, hizmetlisinden memuruna, 4/B’lisinden şefine, öğretmeninden idarecisine, cümle çalışanların maaşlarını iyileştirmelidir. Aylık iyileştirmesini sınav şartına dayandırması, mülakat garabetini ortadan kaldırmayan, sözleşmeli öğretmenliğin ele alınmadığı, liyakate dair ayrımsız becerikli atama sistemi getirmeyen hasılı öğretmenlerin iş şartlarını iyileştirmekten uzak, aksine faaliyet barışını bozan bu kanun, paydaşların görüşü alınarak ivedilikle revize edilmelidir. Kariyer basamakları sınavı zımnında 614 bin 446 hoca maaşına remiks başvurusu yapmıştır. Öğretmenin kendini geliştirebileceği, çağın şartlarına uygun yeni imkanları sağlaması müstelzim Milli Terbiye Bakanlığı, format, mazruf ve akademik kendisine, parçalanmamış tıpkı tuhaflık olan 180 ve 240 saatlik videolarla, öğretmenin hisse senedi sağlayacağını zannediyorsa bayağı eğitimden de öğretmenlik mesleğinden dahi anlamıyor demektir. Bakan’ın öncelikli görevi öğretmenleri bu konuşu darboğazdan kurtarmakken, kendi şoförünü ofis müdürü yapmakta zerrin sendikaların mensuplarına 76. Maddeden payanda dağıtmaktadır. Öğretmenler odasında başmuallim, ehlihibre hoca, öğretmen, namzet sarıklı, kontratlı hoca, ücretli öğretmen ve ücretli becerikli belletici olmak amacıyla benzeri işi fail yedi ayrımlı statüde, sarıklı istihdam modeli akseptans edilemez. Bu süreçte Peygamber mesleğini icra fail meslektaşlarımıza abes sarıklı, çapulcu öğretmen ve manipülatör hoca unvanlarını verenleri dahi unutmayacağız.”

“BİZE BAKARAK BAŞÖĞRETMEN TEKTİR”

“Hoca ibret verendir. Hürriyetçi Eğitim Bilimi adına öğretmenlik sıfatı dışındaki bütün unvanları reddediyoruz. Bize göre Başöğretmen tektir. O bile bizlere ‘Fikri müstakil, vicdanı müstakil, irfanı müstakil nesiller yetiştirme” görevini veren Başmuallim Mustafa Eksiksizlik Atatürk’tür. Bu sınavı derhal fesih edin. Bozduğunuz iş barışını baştan yapı edin. Öğretmenlere geçim verin. Mütezayit konuşu güçlük zımnında temas güzeşte dönem alım gücümüz düşmektedir.

“ENFLASYON FARKI ARTI YÜZDELIK 50 BINDIRIM YAPARAK CÜMLE EĞİTİM ÇALIŞANLARININ, YOKSULLUKTAN KURTARILMASINI İSTİYORUZ”

Yetişek öğretim yardımının rastgele dönemin başında, yani yılda iki öğün en az minimum ecir tutarında cümle yetişek çalışanlarına ödenmesini, 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nde aynı aylık ikramiye verilmesini, vezneci promosyonlarının acilen soylu erki gerçekler dikkate alınarak güncellenmesini, 4/C sözleşmeli personelken, kadroya sabık 4/B’li çalışanların, bütün haklarının verilmesini, umumi yönetimsel sınıfta saha kayran şeflere 3600 mülhak işaret verilmesini, dini bayramlarda terbiye çalışanlarına birlikte saraka ikramiyesi verilmesini, rüşvet dilimi oranlarının acilen güncellenmesini ve en önemlisi yüzde 3,5 yüzdelik 5 zam pozitif enflasyon farkı değil, enflasyon farkı fazlalık yüzdelik 50 zam yaparak tekmil yetişek çalışanlarının, yoksulluktan kurtarılmasını istiyoruz. aksi takdirde tek remiks almaya devam edeceğiz.”Share: