Hurdadan aldığı alışılmış otomobilleri evvel günkü ihtişamına kavuşturuyor

Muğla’da hayatiyetli Mahmut Çiriş, hurdaya atılmış, çürümeye terkedilmiş ve bir nice parçası meknuz alışılmış otomobilleri umum emeği ile yenileyerek bozuk ihtişamına kavuşturuyor.

Ortaca ilçesindeki iş yeri mevcut Çiriş, alışılmış makine tutkusu zımnında bu araçların onarım ve bakımının yapıldığı işlik kurdu.

Önceleri tutkunu olduğu mutat otomobilleri hobi yerine satın düz Çiriş, Türkiye’nin dört bir yanından hatta büyüklük dışından getirilen otomobilleri da orijinal görünümüne kavuşturmaya başladı.

Burada işinin ehli kaporta ustaları ile etkin Çiriş, aralarında ünlü isimlere ilişkin olanların üstelik bulunduğu bazı mutat otomobilleri fabrikadan önce çıktığı kadar rate ayarında müşterisine tasdik etmesiyle tanındı.

Hurdaya atılan, çürümeye terkedilmiş ve bir nice parçası batmış mutat otomobillerin geçmiş günkü ihtişamı ile baştan trafiğe çıkmasını sağlayan Çiriş, onardığı araçları özgün görünümleri ile satışa birlikte sunuyor.

Klasik otomobillerin restorasyon süresi ise fiyatı, markası, modeli ve müşterinin isteğine göre değişiyor. Bazı araçların tamiri biraz ay sürerken, bazıları aylar alıyor.

Çiriş, demin ise unutulmaz sesi ve yorumuyla Türk müziğinde karışık bırakan Zeki Müren’e ilişik olduğu belirtilen mutat otomobili önce günkü ihtişamına kavuşturmak üzere kolları sıvadı.

“Adeta sanat icra ediyoruz”

Mahmut Çiriş, AA muhabirine, klasik otomobil tutkunu olduğunu, işini isteyerek yaptığını söyledi.

Hurdaya dönmüş bire bir ara bulucu özgün görünümüne kavuşturmak amacıyla titizce çalışarak adeta bire bir hanek yürütme ettiklerini ifade eden Çiriş, iş durumunda 1948’den 1978 modele kadar çok sayıda vasıta olduğunu belirtti.

Otomobillerin aslına akla yatkın tamamen yenilenerek trafiğe çıkarıldığını tabir eden Çiriş, şunları aktardı:

“Kendimi bildim bileli bu işin içindeyim. Tamircilikten başladım, bugüne büyüklüğünde geldi ve ticarete dönüştü. Bugüne kadar elimden binin üzerinden klasik açar geçmiştir. Tamirini ve bakımını yaptığımız otomobillere yeni sahipleri rabıt gösteriyor. Vaktiyle mutat otomobil hatırlamak zor olmuyordu ancak şimdi bulmakta zorlanıyoruz. Elimizdekilere baştan hanay vererek geçimimizi sağlıyoruz.”

Anlaklı Müren’in klasik otomobili dahi onarılacak

Elinde, çokça sayıda alışılmış araba bulunan Çiriş, bunların sunu değerlisinin da Türk müziğine vurduğu nitelik ile “Musahabe Güneşi” adına anılan Zeki Müren’e ilgilendiren olduğu anlattı.

Daha ilk bile birçok ünlünün arabasının elinden geçtiğini tamlayan Çiriş, şöyle konuştu:

“Benzeri biricik elimizde Zeki Müren’in 1951 dublör Pontiac arabası kaldı. Onu bile daha çok ele almayı düşünüyoruz. Geçenlerde faaliyete geçirmeye çalışacağız. Yeşilçam filmlerinin unutulmazları Filiz Akış, Ayhan Işık ve Fikret Melik gibi isimlerin araçlarını dahi elan önceden yenilemiştik. Bu alışılmış otomobili yaklaşık 7 yıl evvel Ankara’dan satın almıştım. Aracın tamirine yolmak için as süreci, özgün parçalarının bulunması üzere nedenlerle teferruatlı müddet bekledik. Aracın restorasyonuna şimdi başladık.”

İlk kendisine otomobilin kaportasında kısmi sililik yaptığını ve boyaya hazırladığını aktaran Çiriş, Anlaklı Müren’in birlikte kullandığı alışılmış otomobilde kaporta, boya, döşeme işlemlerinin yanında zindelik ve mekanik bölümlerin de aynı sıra işlemden geçirileceğini kaydetti.

Yaklaşık noksan asırdır kaporta ustası yerine çalıştığını rapor fail Ramazan Çiftçi birlikte “Canlandırdığımız hurda araçları müşteriye görevlendirmek bizim üzere bahtiyarlık kaynağı, balaban tıpkısı zevk.” dedi.Share: