Hünerlerini yaptıkları yöresel yemeklerle sergilediler

Çorum’un İskilip ilçesinde düzenlenen 3. Dolma Aygın ve Çilek Festivali çerçevesinde düzenlenen yerel aşındırmak ve çilek yarışmasına vatandaşlar kırıcı rabıta gösterdi.

Çorum’un İskilip ilçesinde; İskilip Belediyesi vasıtasıyla planlı 3. Dolma Bitkin ve Çilek Festivali, bitmeme ediyor. Festival çerçevesinde düzenlenen dernekevi aşındırmak yarışmasında, İskilip dolması, yırtma telkih, su kabağı, gül baklavası ve dermansız gibi dernekevi yemekler jürinin beğenisine sunuldu. Yarışmacılar ise dereceye girebilmek amacıyla maharetlerini sergiledi.

Görselliğe birlikte ehemmiyet sunulan yarışmada, yarışmacıların süslediği tabakları, hakem heyeti üyeleri tarafından puanlandırıldı.

İskilip Belediye Reisi Ulvi Sülük, İskilip’in dernekevi yemeklerinin ilçenin topluluk olduğu kültürde yetişkin kayran markajcı değerler olduğunu söyledi.

İlçenin yöresel yemeklerinin Çorum mutfağının da koca ayrımsız bölümünü oluşturduğunu tabir fail Komutan Asma Bıyığı, “İskilip dolması ve turşumuz bile coğrafi meni aldı. İskilip helvası ve yırtma yemeği amacıyla coğrafi işaret ahzetmek için çalışmalarımız sürüyor. Bu çerçevede festival etkinlikleri çerçevesinde lokal yemek yarışması düzenledik. Yarışmaya oldukça korkulu bir iştirak oldu. Yarışmacılar korkunç uğraş ettiler. Birbirinden fena hâlde ve içimli yemekler yaptılar. Rastgele yönüyle ilçemize katkısı olan tıpkı yarışma oldu. İskilip yöresel yemekleri artık da kaza ekonomisine koskocaman katkılar sağlayacak” dedi.

Herhangi Bir sene olduğu üzere bu yıl dahi çilek yarışmasının festivalde yerini aldığını anlatan Başkan Sülük, “Çilek İskilip için şanlı ayrımsız yayın haline geldi. İskilip Belediyesi kendisine bizim üstelik buna bire bir katkımız olduysa hangi mutlu bize. Çilekle ilgilendiren icraat başladığı önce günlerde ilçe ekonomisine balaban katkılar sağlayacağını rapor etmiştik. Istihsal alanları çoğaldı. Ekleme değer ürünlerin üretilmesi noktasında uray namına destek vermeye başladık. İskilip çileği kolonyası ve İskilip çileği lokumu bunun bir başlangıcı oldu. Çilek meyvesinin kurutulması ile ilişkin benzeri çalışmamız var. Bu proje onaylandığında çilek ilçemizin kalkınmasında henüz yetişkin benzeri gösteriş oynayacak” diye niteleyerek konuştu.

Yarışmada dereceye giren yarışmacılar İskilip Belediyesi aracılığıyla ödüllendirildi. – ÇORUM

Share: