HSBC’den ‘kızıl komite’ açılımı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiliz bankası HSBC, Çin’deki envestisman bankacılığı iştiraki bünyesinde Çin Kızılca Parti (ÇKP) komitesi kurdu. İngiltere merkezli vezneci ülkede bu yönde aşama adan önce ecnebi banka olarak tarihe geçti. HSBC’nin bu hamlesi bankanın Pekin yönetimi ile Batı beyninde kalarak yüz yüze olduğu gerilimi gözler önüne seriyor.

Financial Times’ın (FT) haberine bakarak İngiltere merkezli vecibe vereninin Çin envestisman bankacılığı birimi olan HSBC Şangay Menkul Kıymetler andıran zamanda ÇKP komitesi oluşturdu. söz konusu nesiç HSBC’nin 2015 yılında başlattığı eş girişimdeki hisselerini April ayındaki yüzdelik 51 seviyesinden yüzdelik 90’a çıkarmasının peşi sıra gerçekleştirdi.

Beş Altı şubeden oluşabilen aynı ÇKP komitesi, Çin şirketler yasası tarafından zorunlu kılınıyor. Ancak komite tevlit düzenlemeleri ülkedeki ecnebi para grupları ortada uygulanmıyor. Komisyon alelumum Çin Altın Partisi üyesi olan üç veya henüz aşkın çalışandan oluşuyor. Komiteler, ayrımsız işçi sendikası oluşturulması ve öğür temsilcilerinin şirketin dip kademelerine yerleştirilebilmesi atılmak amacıyla düet ayrımsız amaca hizmet ediyor. Komiteler fırka temsilcilerinin gâh durumlarda başkanlık ve idareci rolleri üzere faziletli etap görevlere getirilmesine imkan sağlıyor.

HSBC’nin bu hamlesi, sair yabancı bankaların birlikte bir yolu takip etmesi yönünde rehavet oluşturacak. Gâh Gün Batısı menşeili bankalar akıbet iki yılda Çin anakarasında söylenegelmiş kıymetler birimlerinin ve vasıtalık operasyonlarının mecmu mülkiyetini almalarının arkası sıra encümen oluşturmaları gerekip gerekmediğini inceliyorlardı.

FT haberinde konuyla ait bilgisi olan bir dirilik, “Bu değişmeyen HSBC’nin geleceğini nerede konumlandırdığı üzerine önemlidir. Banka, özel şirketlere ne büyüklüğünde ergenleşmek istediğine dayalı vazıh görüşleri olan aynı otokrasi ile bağlarını güçlendiriyor” dedi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre HSBC, Çin ile Batı beyninde tırmanan jeopolitik rakiplik nedeniyle yeryüzü aşkın arada kalan global şirketlerden biri. Merkezi Londra’dahi olan Banka kârının az daha tamamını Hong Kong’daki işlemlerinden sağlıyor. Vezneci Çin anakarasında güçlü benzeri tevessü için konumlanmış durumda.

Bankanın içerisinde bulunduğu ikilemi yansıtan ayrımsız izah dahi Mayıs ayında HSBC’nin arz balaban yatırımcısı Ping Dakika’dan gelmişti. Yatırımcı gelişigüzel iki bölgeyi ayrımsız anda yönetmenin önümüzdeki yıllarda imkansız kuzuluk geleceği üzerine uyararak, bankanın doğu ve mağrip birimlerine bölünmesi çağrısında bulunmuştu. HSBC bire bir zamanda Hong Kong’daki yaptırımları zımnında, bölgedeki ticari ve politik istikrarsızlıklar üzerine Çin, MEMLUK ve İngiltere’deki politikacıların sıklıkla murat tahtasına yerleştiriliyor.

HSBC, ÇKP komitesi üzerine değerlendirme yapmayı reddetti. Fakat bankaya andıran kaynaklar, komitenin Çin ihtişam şirketlerine mümasil rastgele idare rolüne sahip olmayacağını vurguladı. FT’nin haberine bakarak vezneci ÇKP komitesini bu ayın başlarında kurdu.

HSBC Şangay, Irene Ho tarafından yönetiliyor ve bankanın Asya-Pasifik’in eş CEO’su David Liao aracılığıyla denetleniyor. Bankanın Şangay birimi müşavirlik, evvel bölüt arzların yürütülmesi ve söylenegelmiş karşılık ticareti kabilinden yatırım bankacılığı hizmetleri veriyor. HSBC’nin Çin anakarasında kısaca 7.000 çalışanı var. HSBC’nin bölgedeki personel sayısı değişik ecnebi menşeili para kuruluşlarından çok elan fazla.

HSBC’yi ayırma teklifi kabul görmedi

 

Dev İngiliz bankasından esmer servet tezkiye itirafı

 

Mal devleri iki arada bir derede

 

Share: