Hasat şenliğinde nar dizme, suyunu şet ve yeme yarışmaları yapıldı

Bilecik’in İnhisar ilçesinde bu sene üçüncüsü düzenlenen hasat şenliğinde yarışmalar yapıldı.

İnhisar Kaymakamlığı, İnhisar Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hisse senedi birliğinde “Nar Hasat Şenliği” gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, programda yaptığı konuşmada, narın bereketin sembolü yerine ifade edildiğini hatırlattı.

İlin hem tarımda hem birlikte sanayide süratle ilerlediğini tamlayan Kızılkaya, “Sanayide 2020 yılında dış satım rakamları 768 milyon dolar iken 2021 yılında 1 milyar 64 milyon dolara çıktı. İnanıyoruz ki bu sene sonunda sanayide ihracatta 1,5 bilyon dolarları bulacak. Tarımda üstelik Bilecik koşar adım ilerliyor. Geçtiğimiz sene günâşık, buğday, yem bitkileri kadar ürünlerde yalnız 498 bin dekar ekili alanımız 540 bin dekarlara yükseldi. Rekolte artışları bile yaşandı.” diye konuştu.

İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Acı ise ilçede “deve cerrar” cinsi nar üretildiğini bildirdi.

Yıllar geçmiş 40-50 bin ton olan yıllık rekoltenin, nüfusun azalması nedeniyle 5 tona düştüğünü dile getiren Nişan, “Yemesi iyice, suyunu içmesi adamakıllı, kıraathane ile lokumunu yemesi namuslu aynı nar. Üreticilerimizi isteklendirme ederek rekoltemizi yükseltmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş de işaret çeşitliliğini tasarruf etmek ve yenilikleri dolay plana yararlanmak üzere aplikasyon alanları oluşturmaya çalıştıklarını tabir etti.

Şenlikte, uray başkanları ve ofis müdürlerinin da katılımıyla yoğun sunma çok narı dizme, suyunu sıkma ve nar yiyecek yarışmaları gerçekleştirildi.

İki dakikada onar nar yiyen yarışmacılardan, bildirme birkaç nar tanesi düşüren kazandı. Üç dakikalık nar suyu sıkma yarışmasında sunma başarılı katılımcı 1,5 litre nar suyu sıktı.

En ferah nar yetiştiricilere hediyelerinin verildiği şenlik, bahçede geçmiş hasadın yapılmasıyla sona erdi.

Share: