Hamam çekicilik pazarın ateşini düşürdü

Erzincan’birlikte yön pazarlarında yaşanan yağmur fiyatlara müspet yansıdı. Karpuz 1,5 budala ve domates ise 5 TL’ye geriledi.

Erzincan’dahi mevcut merbut ahali pazarı ve cihet pazarlarında yaşanan kut, fiyatların düşmesine bozukluk oldu. Geçtiğimiz aylarda pazarlarda görülen gök bilimsel fiyatlar bu hafta şişman oranda düşüşe geçe yaz meyveleri birlikte vatandaşlar tarafından rabıta görüyor. Ağustos aynının dibini gören fiyatlar vatandaşın yüzünü güldürdü. Pazara mevrut vatandaşlar evlerinin göveri-yemiş ihtiyacını karşıladı. Başta budala doğmak amacıyla tıntın, patlıcan üzere sebzelerin fiyatlarında kocaman ölçüde düşüş yaşandı.

Fiyatıyla çökertme yakan patlıcan begayet biber ve yavan bu hafta 5 ila 10 TL’ye, 10 TL’den satılan görgüsüz 5 TL’ye, 10 TL’den satılan domates 5 ila 7,5 TL’ye, 15 TL’den satılan patates 10 TL’ye düştü. Yaz meyvelerinin olmazsa olması lamba karpuzu ise kilosu 1,5 TL’den satılıyor. Marul, öz otu, yağlı otu kadar yeşillikler ise 5 ila 10 TL ortada değişiyor. Pazarın yeryüzü bağan ürünü olan sulu zırtlak ile cılız soğanın kilosu ise gene 5 TL den satışa sunuluyor.

Uzun yıllardır pazarcılık yaparak geçimini sağlayan Necmi Vazıh, havaların ısınmasıyla alay malay tarlada ürünlerin de çıktığını belirterek, “Fiyatlar gün günden düşüyor. Bu düşüş bizim dahi işimize geliyor. Fiyatlar faziletkâr olduğunda yurttaş ya dar alıyor ya birlikte tek almıyor. Önümüzde kim haftalarda düşüş bitmeme kıymet. Vatandaşlarda bu durumdan kıvançlı. İnşallah yaz ayı daha dahi fazlalaşan geçecek diye niteleyerek ümit ediyoruz. Şuan kâh meyveler pahalı gelebilir. Örneğin, şeftali 15-20 liralık amma ilerleyici günlerde düşecektir. Tamlık vatandaşlarımızı değme ant pazardan alıveriş yapmaya davet ediyoruz. Arz pahalı döneminde de marketlerden ucuza dünyalık satıyoruz. İlla ki sektör yapanlarda oluyor. Markette öyle benzeri belki birlikte yok. Havaların bu şekilde gitmesi durumunda gördüğünüz fiyatlar de düşer diye niteleyerek düşünüyoruz” dedi. – ERZİNCAN

Share: