Hakkarili Gamzenur, çalıştığı bakkalda derslerini boşlama etmeyerek tıp fakültesini kazandı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ailesine müzaheret etmek amacıyla çalıştığı bakkalda üniversite sınavına hazırlanan 20 yaşındaki Gamzenur Okto, Çukurova Üniversitesi Tababet Fakültesi’ne yerleşmeyi başardı.

Esenyurt Mahallesi’nde dinç Okto ailesinin 4 çocuğundan yeryüzü büyüğü olan Gamzenur, çöz dekorasyon ustası olan babasına muavenet etmek amacıyla akrabalarının bakkalında çalışmaya başladı.

Geçen yıl liseden mezun olan ve darülfünun sınavında istediği kürsü gelmediği amacıyla tercih yapmayan Gamzenur Okto, dükkanda müşterilerle ilgilenirken tıpkı zamanda darülfünun sınavına de hazırlandı.

Yüksek Talim Kurumları sınavında aldığı 516 puanla mülk ikincisi olan Okto, Ölçme, Güzel ve Harmoni Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) aracılığıyla geri açıklayan kapan sonuçlarına bakarak Çukurova Üniversitesi Tababet Fakültesi’ne yerleşti.

Yaşadığı zorluklara karşın pes etmeden derslerine fiilen çocukluk hayalini gerçeğe dönüştürmenin sevincini diri Okto, ailesine dahi balaban ayrımsız kurum yaşattı.

“Bütün pes etmeden ders çalışsın”

Okto, AA muhabirine, Liselere Methal Sınavı’nda bile faziletli puan alarak yerleştiği Van Tuşba Olgun Lisesi’nden güzeşte yıl mezun olduğunu söyledi.

Babasının inşaatlarda çalıştığını, ona abra olmamak üzere önce etapta dershaneye gitmediğini anlatan Okto, şöyle konuştu:

“Babamlara arkalamak amacıyla akrabalarımızın dükkanına bakıyordum. Alıcı geldiğinde onlarla ilgileniyor, gittiklerinde ders çalışıyordum. Mabeyin ayında dershaneye gitmeye başladım. Öğretmenlerim bana haddinden fazla koruyucu oldu. Çocukken hekim atılmak istiyordum. Babam de çokça istiyordu. Babamın çokça istemesi benim azmimi artırdı.

Tıpkısı dönme haddinden fazla zorlandım, bırakacak duruma geldim. Sonra bu kadar ilerlemişken bırakmamam gerektiğini düşündüm. O dönemden sonra haddinden fazla gani toparladım. Eğlenceli şekilde, seçkin sabahleyin mesele ve köşe yazısı sorularını çözdüm. Takıldığım konularda notlar aldım. Geç saatlere kadar ibret çalıştığım oldu. Azmederek kazandım diyebilirim.”

Dükkanda müşterilerle ilgilendiği üzere çalıştığı konuya odaklanamadığı zamanların de olduğunu belirten Okto, “Bir yerden sonra alıştım. Bir özdek istiyorsam bunlara katlanmak zorundayım diye niteleyerek düşündüm. Hocalarım, babam ve annemin çok desteği oldu. Temas öz onların yüzündeki gülücüğü koparmak içindi haddizatında. Buna da değdi. Eminim onlar benden çıktı sevindi. Ailemizde önceki tıp fakültesi öğrencisi ego oldum. Bu yüzden çokça mutluyum.” diyerek konuştu.

“Kızımla gurur duyuyorum”

Ağababa Hüseyin Okto ise kızının başarısıyla kurum duyduğunu, gelişigüzel zaman arkasında durduğunu söyledi.

Hüseyin Okto, “Gamzenur yumruk şartlarda buraya geldi. Düzentileme azmi haddinden fazla iyiydi. Hem markete baktı hem birlikte okul çalışmalarını aksatmadı. Bizi çok bahtiyar etti. İnşallah ailemize ve milletimize kalburüstü ayrımsız hekim tamam ve pir hizmet yapar. Ailemizin önceki doktoru olacak. Çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.Share: